GeriDünya İran konusunda Erdoğan devrede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran konusunda Erdoğan devrede

İran konusunda Erdoğan devrede
refid:14661057 ilişkili resim dosyası

İran basınında yer alan haberlerde Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta İran'a gidecekleri ifade edildi. İran, nükleer programı üzerinde tıkanan diplomatik çabaları aşmak için Türkiye ile Brezilya tarafından yapılan tekliflere sıcak baktığını açıklamıştı.

İran'ın yarı resmi Mehr haber ajansı, Brezilya lideri Lula ve Başbakan Erdoğan'ın İran’ın uranyum yakıt takası meselesini çözüme kavuşturmak için eşzamanlı olarak Tahran’da bulunacaklarını bildirdi.             

Ajans adını vermediği kaynaklara dayandırarak, takasın en ciddi konuşulduğu yerin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçileri gözetiminde İran-Türkiye sınırı olduğunu yazdı.                 

Öte yandan sabah saatlerinde İran basınında, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanperest'in Trkiye ve Brezilya'nın önerisine sıcak baktığı yönünde haberler yer aldı. Mehmanperest, "Yakıt takası konusunda yeni formüller masaya getirildi... Bu formüller üzerinden uzlaşmaya varabileceğimizi düşünüyorum" dedi.                  

Tahran'a karşı daha sert yaptırımlar uygulanmasına karşı çıkan Brezilya ve Türkiye, İran'ın elindeki uranyumu vererek, zenginleştirilmiş uranyum almasını öngören takasın üçüncü bir ülkede yapılmasını istiyor. Mehmanperest'in Türkiye ile Brezilya'nın gündeme getirdiği formüllerin ne olduğu konusunda henüz bir netlik yok. Ancak üçüncü bir ülkede takas yapılmasını kabul etmesi durumunda bu, İran'ın politikasında çok önemli bir değişiklik anlamına gelecek.

Brezilya, İran'ın uranyumunu başka bir ülkeye gönderilip karşılığında Tahran'a reaktörlerde kullanılacak nükleer yakıt  verilmesi yönündeki anlaşmanın yeniden gündeme getirilmesini istiyor.     

İRAN ISRARLI           

Geçtiğimiz hafta içinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya'nın arabuluculuk teklifini "prensipte kabul ettiklerini" söylemişti.

Diplomatik görüşmeleri yürüten “P5+1" grubunun yaptığı öneriye göre, İran'ın stoklarından 1,200 kilogram uranyumu zenginleştirilmek üzere Rusya ve Fransa'ya göndermesi üzerinde uzlaşma sağlanmıştı.

Düşük ile yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun takasının Türkiye üzerinden yapılabileceği gündeme gelmiş ancak daha sonra İran bu değiş-tokuş işleminin kendi toprakları üzerinde yapılması konusunda ısrarcı olmuştu. Bunun üzerine BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve ABD'ye ek olarak Almanya’dan oluşan P5+1'in yürüttüğü görüşmeler tıkanmıştı.

BULUŞMA YERİ TÜRKİYE

Türkiye'ye dün gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, "P5+1’in toplantı yeri, zamanda anlaşırsak büyük ihtimalle Türkiye olacak" dedi.

Mutteki dün İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle