GeriDünya İran Konsey’e havale
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran Konsey’e havale

İran Konsey’e havale
refid:3889735 ilişkili resim dosyası

Nükleer silahlanma konusunda Batı ile inatlaşan İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne havale edildi. Diplomatik çözümler için bir ay süre tanınırken, İran da misilleme olarak nükleer tesislere yönelik BMdenetimlerine bundan böyle izin verilmeyeceğini açıkladı.

ULUSLARARASI Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran’ın nükleer faaliyetinin tamamen barışçıl amaçlar içermeyebileceği gerekçesiyle, BM Güvenlik Konseyi’ne havale edilmesini öngören karar tasarısını kabul etti. İran, karara misilleme için harekete geçti.

UAEK’nin Viyana’daki Yönetim Kurulu toplantısında, tasarı 35 üyeden 27’sinin evet oyuyla kabul edildi. Oylamada Cezayir, Beyaz Rusya, Endonezya, Güney Afrika ve Libya çekimser, Suriye, Küba ve Venezüella ise ret oyu kullandı.

Karar tasarısı, UAEK Başkanı Muhammed el Baradey’in, İran hakkındaki yaptırımları içeren bir listeyi Güvenlik Konseyi’ne rapor etmesini öngörüyor. Ayrıca İran’a, uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya alması ve UAEK ile tam işbirliği yapması çağrısı da yapılıyor. Raporun ulaşmasının ardından Güvenlik Konseyi eylem kararı alırsa, önce İran’a yönelik baskılara başlayacak. Konsey bunun ardından, İran işbirliğine yanaşmadığı takdirde, çeşitli yaptırım kararları alabilir. Bunlar arasında, İranlı yöneticilere seyahat yasağı ile siyasi ve ekonomik ambargo da bulunuyor. Ancak bu yaptırımlar, en son başvurulacak önlemler olarak görülüyor.

Zaten Rusya ve Çin tasarıya, herhangi bir eylem için Mart ayına kadar beklenmesi şartıyla destek verdi.

Oylamadan sonra, basına açıklama yapan ABD heyetinin başkanı Gregory Schulte, "BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi olarak İran’a 5 Mart’a kadar süre tanıyoruz" dedi.

Schulte, İran’ın nükleer programını gerçekten barışçı amaçla kullandığına uluslararası kamuoyunu ikna etmesi ve nükleer tesislerindeki faaliyetlerini UAEK’nin denetimlerine açmasını bekliyoruz diye konuştu.

İRAN’DAN MİSİLLEME

İran, karara misilleme yapmak için hemen kolları sıvadı. Önce İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine tam kapasite yeniden başladığı iddia edildi. Ancak bu iddia Cumhurbaşkanlığı tarafından yalanlandı. Ardından UAEKile yapılan işbirliğine son verildiği ve bundan böyle hiçber denetime izin verilmeyeceği bildirildi. Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Cevad Vahidi ise, UAEK’nun kararının ardından, "Meclisin daha önce aldığı karar uyarınca Natanz’daki nükleer faaliyetlere derhal başlama hakkımız var. Çünkü AB ve ABD, bu karar tasarısını oylatarak Rusya’nın önerisini öldürdü" dedi.

İran ayrıca, Rusya’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini kendi tesislerinde uluslararası denetim altında yapma önerisini de reddetti.

AB üçlüsü Almanya, Fransa ve İngiltere ile ABD’nin ortaklaşa sunduğu karar tasarısına Türkiye’nin de destek verdiği öğrenildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle