Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran kafaları karıştırdı

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  17.05.2010 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve Brezilya'nın devreye girmesiyle 1,200 kilogram yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş uranyumunu yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumla takas edilebilmesi için Türkiye'ye göndermeyi kabul eden İran'dan gelen açıklamalar kafaları karıştırdı.

  371 YIL SONRA GELEN TARİHİ TESADÜF

  Tahran'daki tarihi anlaşmanın imzalanmasının ardından IRNA haber ajansına konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast, Tahran'ın uranyumunu yüzde 20 oranına yükseltmeye yönelik çalışmalarını sürdüreceğini söyledi. 

  Mehmanparast, "Tabii ki yüzde 20 oranında zenginleştirme faaliyetlerimiz kendi topraklarımız üzerinde devam edecek" diye konuştu.

  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi dahil, uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.

  Salihi, İran, Türkiye ve Brezilya arasında imzalanan uranyum takasına ilişkin anlaşmayla uranyum zenginleştirme faaliyetleri arasında bir bağlantı olmadığını sözlerine ekledi.

  İran, Şubat ayında düşük orandaki uranyumunu yüzde 20 oranına yükseltmeye yönelik çalışmarını başlatmış ve uluslararası kamuoyunun sert tepkilerine neden olmuştu.

  İran'daki uranyum zenginleştirme oranı, nükleer silah yapmak için gerekli olan yüzde 90'dan fazla zenginleştirmenin çok altında olsa da, başta ABD olmak üzere Batılı devletler Tahran'ın zenginleştirme faaliyetlerinin daha yüksek oranda uranyum zenginleştirme yönünde bir adım olabileceğini ileri sürüyor.

  ABD ve müttefikleri İran'ın hedefinin nükleer silah üretmek olduğunu söylüyor, Tahran ise çalışmalarını barışçıl amaçlarla sürdürdüğünü belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı