GeriDünya İran: İstanbul'daki görüşmeler Batı için son şans olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: İstanbul'daki görüşmeler Batı için son şans olabilir

İran: İstanbul'daki görüşmeler Batı için son şans olabilir
refid:16742147 ilişkili resim dosyası

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, Tahran ve 5+1 ülkeleri arasında 21-22 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak nükleer görüşmelerin Batı için son şans olabileceğini söyledi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Sultaniye, İran'ın tıbbi araştırma reaktörü için kendi yakıtını üretme kabiliyetine sahip olduğunda, Türkiye'deki görüşmeler hala sonuç vermemiş durumda ise bir daha müzakere masasına dönmeyebileceğini söyledi.

Sultaniye, İran'ın kendi yakıtını üretebilmesini sağlayacak bu noktaya bu sene içerisinde ulaşacağını da sözlerine ekledi.

Sultaniye, "Bu son şans olabilir. Çünkü İran'ın ürettiği yakıt çubuğu Tahran Araştırma Reaktörü'nün merkezine yerleştirildikten sonra, parlamento muhtemelen hükümetin uranyumu yurt dışına göndermesine izin vermeyecektir. Bu yüzden İstanbul'daki görüşmeler Batı için son şans olabilir" diye konuştu.

İran'ın ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'yla nükleer müzakereleri BM Güvenlik Konseyi'nin ilave yaptırım kararı üzerine askıya alınmış ve Aralık ayında Cenevre'de yeniden başlamıştı. Müzakereci ülkeler uzun süredir İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını talep ediyor. İran ise bunu reddediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle