GeriDünya İran: İstanbul ve Dubai'ye 20 milyar dolar gönderildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  75
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: İstanbul ve Dubai'ye 20 milyar dolar gönderildi

İran: İstanbul ve Dubai'ye 20 milyar dolar gönderildi
refid:28005811 ilişkili resim dosyası

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, tutuklu işadamı Babek Zencani ve Türkiye'yle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Mehr Haber Ajansı'nın İran resmi ajansı IRNA'ya dayandırarak verdiği habere göre; Tahran'da İran Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odalarının temsilcilerine hitap eden Cihangiri, isim vermeden Zencani'yle ilgili yolsuzluk soruşturmasına değindi.

"Genç bir delikanlı"ya İran devleti tarafından tanınan ekonomik ayrıcalıkları eleştiren Cihangiri şöyle konuştu:

"Petrol gelirinin 2.7 milyardan fazlasının genç bir delikanlı tarafından nasıl alındığını merak ediyoruz. Eğer bu götürü, tekrar ülkenin mali sistemine kazandırılmazsa, bu İran için bir kara leke olacak. Kamuoyu şu an sabırla bizi izliyor ve kuşkusuz, zimmete geçirilen bu paranın ne zaman İran'a döneceğini de soracaklar."

Cihangiri, "Bu konuda şu ana kadar hükümet olarak biz de spekülasyondan başka bir şey bulamadık" diye de ekledi. İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, bu tip ayrıcalıkların verilme sürecinin ve işleyişin kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

Uluslararası yaptırımları etkisiz kılmak için kurulan şirketler aracılığıyla, hükümet adına İran petrolünü satarak elde edilen gelirin 2 milyar 700 milyon dolarlık kısmını zimmetine geçirmekle suçlanan Zencani, Aralık 2013’ten beri tutuklu yargılanıyor.

İran: İstanbul ve Dubaiye 20 milyar dolar gönderildi ZARRAB’DAN BİR HAFTA ÖNCE ZENCANİ ŞİRKETİNİ TAŞIDI

'İSTANBUL VE DUBAİ' İDDİASI
Cihangiri, konuşmasında, bir önceki hükümetin döviz kurunu kontrol etmek için izlediği politikaları da eleştirdi.

Bu doğrultuda İstanbul ve Dubai'ye 18 ay içinde 20 milyar doların üzerinde bir para transferi gerçekleştiğini iddia eden Cihangiri, bu politikanın yanlış olduğunu savundu.

İran: İstanbul ve Dubaiye 20 milyar dolar gönderildi

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri


Yorumları Göster
Yorumları Gizle