GeriDünya İran İsrail'i vurabilecek füze denedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  275
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran İsrail'i vurabilecek füze denedi

İran İsrail'i vurabilecek füze denedi

İran'ın Güneydoğu Avrupa ve İsrail'i vurabilecek menzilde bir füzeyi başarıyla denediğini açıklaması dünyayı ayağa kaldırdı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER / WEB TV        

KORKUTAN FÜZE DENEMESİ - FOTO GALERİ

ABD'DEN İRAN'A BENZİN YAPTIRIMI       

Devlet televizyonu, İran'ın orta menzilli "Siccil-2" füzesinin menzilini uzatacak çalışmaların ardından yapılan testte füzenin başarılı olduğunu duyurdu. 

Füzenin menzilinin 2000 kilometre olduğu belirtilirken, menzilinin, İsrail, Güneydoğu Avrupa ve Körfez bölgesini içine aldığı açıklandı.   

İran, 2008 yılında "Siccil-1" füzesini, geçtiğimiz aylarda da bu füzenin daha gelişmiş versiyonu olan orta menzilli "Siccil-2" füzesini fırlatmıştı.

 

Batılı devletlerin nükleer silah üretmekle suçladığı İran'ın, son yıllarda füze geliştirme faaliyetlerini yoğunlaştırması bu ülkelerin endişelerini artırıyor. 

 

BATI TEPKİLİ

İran'ın gerçekleştirdiği füze denemesi, başta ABD olmak üzere Batılı devletlerin tepkisine neden oldu.

 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, füze denemesinin İran’ın barışçıl niyetlere sahip olduğu iddialarını zayıflattığı vurgulandı.

 

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, "Uluslararası kamuoyunun İran’a güven inşa etme fırsatı sunduğu bir dönemde gelen füze denemeleri, sadece Tahran yönetiminin barışçıl niyetlere sahip olduğu iddialarını zayıflatmaya yarar" dedi.

 

Hammer, bu tip adımların, nükleer programı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen İran’a karşı uluslararası kamuoyunun ciddiyetini ve sorunu çözmeye yönelik çabalarını artıracağını söyledi.

 

"YAPTIRIMLAR ARTAR"

İngiliz Başbakanı Gordon Brown, Tahran yönetiminin son hamlesinin İran üzerindeki mevcut BM yaptırımlarını artıracağını söyledi.

İklim zirvesi için bulunduğu Kopenhag'da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki mun'la konuyu görüşen Brown, İran'ın gerçekleştirdiği füze denemesinin kendilerinde “ciddi kaygılar” yarattığını ifade etti.

 

"Bu durum bizi daha fazla yaptırım uygulamaya iter" diyen Brown, konuya hak ettiği ciddiyetle yaklaşacaklarını belirtti.

 

AFP’ye konuşan Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, gelişmenin endişe verici olduğunu ve uluslararası kamuoyunun İran’ın nükleer programına yönelik kaygılarını artıracağını söyledi.

 

Fransız Dışişleri Bakanlığı ise İran’ın bu hareketiyle uluslararası kamuoyuna “çok kötü bir sinyal” verdiğini belirtti.

 

Öte yandan füze denemesinin, ABD Temsilciler Meclisi’nde, Tahran yönetimini nükleer programından vazgeçirmek amacıyla İran'a yeni bir yaptırım öngören kanun tasarısının kabul edilmesinin hemen ardından gelmesi ise dikkat çekti.    


Yorumları Göster
Yorumları Gizle