GeriDünya İran: İsrail varken Ortadoğu'ya barış gelmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran: İsrail varken Ortadoğu'ya barış gelmez

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, “İsrail varken Ortadoğu'ya barış ve huzurun gelmeyeceğini” söyledi.

Mutteki, başkent Tahran'da düzenlenen “Siyonist Rejimin Saldırılarının Bölgesel ve Uluslararası Sonuçları” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, İsrail'in Lübnan ve Filistin'e yaptığı saldırıları kınadı.

“İsrail varken bölgeye barış ve huzur gelmez” diyen Mutteki, ”İsrail'in Ortadoğu'daki barış ve güven için bir tehdit olduğunu” savundu. “İngiltere ve ABD desteğiyle yapılan saldırıların bir an önce durdurulmasını” isteyen Mutteki, BM'yi de eleştirdi. Mutteki, BM'nin Lübnan'a ilişkin yaptığı bütün toplantılarda İsrail lehine kararlar alındığını, Güvenlik Konseyinin de saldırılar karşısında etkisiz kaldığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin Lübnan kararına değinen Mutteki, ”İsrail'in yaptığı askeri bir saldırı, bu karar ise siyasi bir saldırıdır. Bu karar İsrail'i koruyan tek taraflı bir karardır” görüşünü dile getirdi.

“İsrail'in Lübnan ve Filistin'de savaş suçu işlediğini” ifade eden Mutteki, bunların araştırılması için uluslararası bir komisyon kurulması ve savaşın faillerinin uluslararası mahkemelere çıkarılmasını istedi.

Toplantıda konuşan İran Dış Siyaset ve Yüksek Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi de, İsrail'in ABD desteğiyle Lübnan'a saldırdığını, bu destek olmaksızın böyle bir girişimde bulunamayacağını savundu.

İsrail uçaklarının hava saldırılarıyla Lübnan'daki sivil halkı katlettiğini belirten Burucerdi, Lübnan ordusunun ve Hizbullah'ın elinde uçaksavar olmadığı için bu saldırılara cevap veremediğini, bu nedenle İslam ülkelerinin Lübnan'a yardım yapmaları gerektiğini söyledi.

Malezya'da yapılan olağanüstü İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesine de değinen Burucerdi, zirvenin sonucundan memnun kalmadıklarını ifade ederek, “Orada açıkta İsrail kınanmalı ve Hizbullah desteklenmeliydi, ama bu yapılmadı” dedi.

Burucerdi, Suriye'nin başkenti Şam'da yapılacak İslam Konferansı Örgütü Parlamentolar Birliği olağanüstü toplantısında bütün İslam ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini kesmeleri için bir karar alınmasına çalışacaklarını kaydetti.
Tahran'daki uluslararası Lübnan konferansına Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da katılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle