GeriDünya İran, Irak'ta arabulucu olmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran, Irak'ta arabulucu olmayacak

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Irak'taki krizi çözmek için İran yönetiminin ABD ve Iraklılar arasında arabuluculuk yapacağı söylentilerinin asılsız olduğunu açıkladı.

İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, Harrazi, ''Herhangi bir kimse, Irak halkı ve işgalciler arasında nasıl arabuluculuk yapabilir? Irak halkının yasal talebi işgalci güçlerin derhal Irak'tan çekilmesidir'' dedi.

Tahran yönetiminin, Irak'taki durumun düzelmesi için hiçbir çabadan kaçınmayacağını da bildiren Harrazi, şunları söyledi:

''İşgalci güçlerin yapabileceği en doğru davranış mümkün olan en kısa sürede iktidarı Irak halkına devretmek olacaktır. İran Irak'taki gelişmelere, istikrarsızlığa ve Irak halkının öldürülmesine kayıtsız kalamaz.'' 

İran'ın kendi girişimiyle Irak'a gönderdiği heyetin bu ülkedeki gerçekleri yerinde göreceğini söyleyen Harrazi, İran heyetinin Irak'ındini ve siyasi yetkilileriyle görüşeceğini ve işgalci güçleri devam eden işgal konusunda uyaracağını belirtti.

Harrazi, daha önce ABD'nin İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla Irak'taki krizi çözmek için Tahran yönetiminden yardım istediğini açıklamıştı.

İran, Dışişleri Bakanlığı Basra Körfezi işlerinden sorumlu genel müdür Hüseyin Sadıgi başkanlığında 5 kişilik bir heyeti, Irak'taki mevcut duruma çözüm yollarını bulmak için Bağdat'a göndermişti.

İran heyetinin Bağdat'a varmasından sonra İran'ın Bağdat Büyükelçiliği başkatibi Halil Naimi, silahlı saldırıda öldürülmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle