Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran ile Pjak arasında şiddetli çatışmalar

  ANKA
  12.07.2007 - 15:28 | Son Güncelleme:

  İran ordusu ile PKK’nın yan kuruluşu olarak adlandırılan PJAK arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

  KYB’nin resmi internet sitesine göre, Kuzey Irak’ta Sülemaniye’ye bağlı Pışder bölgesindeki Serdol sınırında PJAK ile İran ordu güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

  Hala devam ettiği kaydedilen çatışmalar konusunda KYB sitesine bir açıklama yapan Pışder kaymakamı Hüseyin Ahmed, PJAK militanlarıyla İran askerleri arasında sıcak çatışmaların yaşandığını ifade etti. Taraflar arasında çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu aktaran kaymakam, şunları söyledi:

  "Bu çatışmalar bölgemizdeki yaylacıları ve çiftçileri olumsuz etkilemektedir. Çatışmaların yoğunlaştığı alanlarda yaklaşık 10 bin yerleşim konutu bulunuyor. Halkın güvenliği için bazı önlemler almamıza rağmen ama yine de yeterli değildir. Yöre halkının can ve mal güvenlikleri olmadığı konusunda Kürt yetkililerini bilgilendirdik."

  KYB sitesi, 1 Temmuz günü de Hacı Umran kasabasına bağlı çeşitli bölgelerde PJAK ile İran ordu arasında şiddetli çatışmalar çıktığını, çatışmalarda her iki tarafın çok sayıda kayıp verdiğini anımsattı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı