GeriDünya İran için biraz gecikecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran için biraz gecikecek

İran için biraz gecikecek
refid:3893513 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) İran’ı nükleer faaliyetleri nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sevk ederken, Ankara konunun BMGK’ya Mart veya Nisan ayında gelmesini bekliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da Şubat sonuna doğru Ankara’ya yapması öngörülen ziyaretin, İran nedeniyle "şimdilik" ertelendiği öğrenildi. Ziyaretin gelişmelere bağlı olarak Mart veya Nisan’da yapılabileceği belirtiliyor.

BMGK’nın daimi üyeleri Çin ve Rusya’nın, İran’a karşı askeri operasyon seçeneğine yol açacak bir karara "evet" demesini beklemeyen Ankara, Konsey’den İran için siyasi dışlama, ekonomik yaptırımlar ve kısıtlamaları öngören bir kararın çıkabileceğini düşünüyor.

MESAJ İLETİLİYOR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, son haftalık basın toplantısında Türkiye’nin AB üçlüsünün girişimlerini desteklediğini belirterek, Tahran’a "tam ve şeffaf işbirliğine gitmesi" yönünde mesaj vermişti. Tan, AB üçlüsü ile İran arasında görüşmelerin tekrar başlaması için mesaj iletmeye devam ettiklerini de dile getirmişti. Türkiye, Tahran’a "çok geç olmadan işbirliği yap" telkininde bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle