GeriDünya İran helikopterlerinden Kandil'e keşif uçuşu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran helikopterlerinden Kandil'e keşif uçuşu

İRAN silahlı kuvvetlerine ait 4 helikopterin Kuzey Irak’a geçerek PKK ve İran'daki kolu PJAK üyelerinin üslendiği Kandil Dağı ve çevresinde keşif yaptığı öne sürüldü.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği’nin internet sitesi, İran-Irak savaşının sona erdiği 1988 yılından bu yana ilk kez İran askeri helikopterlerinin Kandil Dağı ile çevresinde uçtuğunu bildirdi. Erbil’e bağlı Çoman kasabasına bağlı Berlocq, Kani Rash, Omar Khayat, Komudallawan, Lise, Anh, Kanispi, Senkorh, Shaki ve Kotosh köyleri üzerinden uçarak Kandil’e giden İran helikopterlerinin ateş açmadan tekrar İran topraklarına döndüğü belirtildi.

1 MİLYON İMZA

Bu arada İran topçu birliklerinin Kuzey Irak’taki PJAK üyelerine yönelik ateş açmasına tepki amacıyla başlatılan imza kampanyasında 1 milyon imza toplandığı belirtildi. Bölgedeki Öğrenci Birlikleri Federasyonu tarafından, Kuzey Irak genelinde başlatılan imza kampanyasında toplanan 1 milyon imza Erbil’deki İran Başkonsolosluğu’na verildi. İran ateşi nedeniyle çok sayıda sivilin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle