GeriDünya İran gemileri Süveyş Kanalı'na girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  78
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran gemileri Süveyş Kanalı'na girdi

İran gemileri Süveyş Kanalı'na girdi
refid:17087210 ilişkili resim dosyası

İsrail'in gösterdiği tüm tepkilere rağmen Süveyş Kanalı'ndan geçen İran savaş gemilerinin Akdeniz'e girdiği bildirildi. AFP haber ajansının üst düzey bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göreyse, İsrail İran gemilerinden gelecek herhangi bir provokasyona yanıt vereceğini söyledi.

GEMİLER SÜVEYŞ'E GİRDİ / FOTO GALERİ  

Reuters'a konuşan kanal yetkilileri, Suriye'ye gitmek üzere yola çıkan Alvand ve Kharg isimli gemilerin 3 Mart'ta geri dönmesini beklediklerini belirtti.

Sabah saatlerinde Süveyş'e giren iki İran gemisinin kanaldan geçişi daha önce 48 saat ertelenmişti.  

İsrail, 1979 İran İslam Devrimi’nden bu yana İran’ın Suveyş üzerinden Akdeniz’e ilk kez savaş gemisi gönderdiğine dikkat çekerek, ‘Bu bir provokasyondur’ açıklaması yapmıştı.

İranlı yetkililer ise 163 kilometre uzunluğundaki Süveyş Kanalı'ndan geçme taleplerinin uluslararası düzenlemelere uygun olduğunda ısrar ederek, gemilerin tatbikat için Suriye'ye gideceğini açıklamıştı.

İran’ın Fars haber ajansı, 1500 ton ağırlığındaki Alvand’ın torpedo ve füzelere sahip olduğunu belirtti. Daha büyük olan 33 bin tonluk, 250 mürettebata sahip Kharg ise üç helikopter taşıyabiliyor.

 

Her iki gemi, 1979’daki İslam Devrimi öncesinde sipariş üzerine İngiltere’de inşa edildi. MENA haber ajansı, her iki geminin de kimyasal veya nükleer materyal taşımadığını belirtti.

 

İSRAİL, FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ DENEDİ

2011 - İsrail, ABD'de Arrow füze savunma sisteminin yeni bir denemesini yaptı. Sistemin yeni testi "başarıyla geçtiği" belirtilirken, bu söz konusu savunma sisteminin 18. denemesi oldu.

İsrail Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, ABD'nin Füze Savunma Ajansı ile ortaklaşa gerçekleştirilen değiştirilmiş kapasiteli Arrow füze savunma sisteminin denemesi, Amerika'nın Batı sahillerinde bulunan bir donanma üssünde dün yapıldı. Arrow sistemine monte edilen yeni sistemlerin kullanıldığı deneme çerçevesinde, İsrail'in karşı karşıya kalabileceği bir füze kullanıldı. Okyanus ortasındaki bir deniz platformundan sahile doğru atılan füze, Arrow sistemi radarları yardımıyla tespit edilerek, bilgi idare merkezine aktarıldı. Bu veriler de atış sistemine gönderilerek, gelen füzeyi imha için talimat verildi ve füze imha edildi.

İsrail Savunma Bakanlığı, bu yeni sistemlerle, İsrail devletine yönelik tehditlerle daha iyi mücadele edileceğini belirtti. Savunma Bakanı Ehud Barak da yaptığı açıklamada, "çok başarılı olduğunu" ifade ettiği bu yeni denemenin, savunma sistemlerinin geliştirilmesi yolunda önemli bir köşetaşı olduğunu kaydetti.

California sahillerinde yapıldığı kaydedilen denemeyi İsrail Ordusu, İsrail Savunma Bakanlığı'nın Homa Füze Savunma Ajansı ile ABD'nin Füze Savunma Ajansı yetkililerinin izlediği bildirildi. Haaretz gazetesi de denemenin, Arrow füze savunma sisteminin, İran'ın İsrail'i ve bölgedeki bazı Amerikan üslerini vurabilecek kapasitedeki gelişmiş Şahab 3 füzelerine karşı başarılı olup olmayacağını görmek amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

İsrail ve ABD tarafından ortaklaşa geliştirilen Arrow füze savunma sisteminin öncelikli amacının İsrail'i, İran füzelerine karşı savunmak olduğu belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle