GeriDünya İran gemileri gitmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran gemileri gitmiyor

İsrail’in “Savaş sebebi sayarız” uyarısı ve ABD’nin bölgedeki savaş gemilerini arttırdığı iddialarının ardından İran yarın insani yardım malzemesi taşımak üzere Gazze’ye gemi göndermekten vazgeçti. İranlı yetkililer, bunun yerine yardımı karayolu ve havayoluyla Türkiye üzerinden göndermeyi planlıyor.

MAVİ Marmara gemisinde 31 Mayıs’ta İsrail komandolarının kanlı baskınında 9 Türk’ün ölümüyle dünya gündemine yerleşen Gazze’ye insani yardım konusu Ortadoğu’da da savaş çanlarının çalmasına neden oluyor. Yarın Gazze’ye insani yardım götürmek üzere yola çıkacağı duyurulan İran gemisinin seferi İsrail’in BM’ye gönderdiği bir mektupta “İran ve Lübnan gemilerinin Gazze’deki varlığını savaş nedeni sayılacak” ifadesi üzerine Tahran yönetimince durduruldu.

Hazar’dan geçecekmiş

İran’ın attığı bu geri adımı, yardımı organize eden Filistin İntifadasına Destek İçin Uluslararası Konferansın Genel Sekreteri Hüseyin Şeyhüsselam, IRNA haber ajansına şu sözlerle açıkladı: “Gemi perşembe (24 Haziran) günü Gazze’ye yola çıkacaktı. Ancak bu sefer, İsrail’in koyduğu sınırlamalar yüzünden pazara (yarın) kadar ertelendi. Daha sonra da iptal edildi. Siyonist rejim işgal altındaki Gazze halkına yardımı politize etti. Biz bu tür bir insani yardımı politize etmek istemiyoruz. Biz öncelikle Gazze’ye ablukanın kaldırılmasını istiyoruz. Siyonist rejimi saldırı bahanesinden yoksun bırakmak için Gazze’deki zulüm altındaki insanlar adına toplanan yardımlar İran’ın adı geçmeden başka yollardan dağıtılacak”. İranlı milletvekili Mahmud Ahmedi ise “başka yollar” ifadesine açıklık getirdi.

Ahmedi, İran’ın yarın Gazze’ye yola çıkması beklenen yardım gemisi yerine dört İranlı avukat ve diğer 50-60 İranlıyla birlikte salı veya çarşamba günü bir başka geminin yola çıkacağını açıkladı. Ahmedi’ye göre bu gemi Hazar Denizi’nden malzemeleri Türkiye’ye ulaştıracak. Türkiye üzerinde kara veya havayoluyla gıda ve ilaç içeren malzemeler Gazze’ye gönderilecek. Ahmedi, İran, Türkiye ile sınır komşusuyken, niye yardımı Hazar üzerinden taşıyacaklarına açıklık getirmedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle