Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran dünyaya Aştiyani ile mesaj verdi

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran recm cezasına çarptırılan Sakine Aştiyani üzerinden dünyaya yeniyıl mesajı verdi. İran yönetimi, yeniyıl dolayısıyla kadın mahkum Aştiyani'yi bir saatliğine hapisten salıvererek kızı ve oğluyla yemek yemesine izin verdi. Aştiyani burada verdiği mesajda İran'da tutuklu bulunan iki Alman gazeteciyi dava edeceğini söyledi.

  YEMEKTEN SONRA DÜNYAYA MESAJ/FOTO GALERİ

  İki çocuk annesi Sakine Aştiyani, evlilik dışı iki kişiyle birlikte olduğu iddiasıyla 2006'da recm cezasına çarptırılmıştı. Batılı ülkeler Aştiyani'nin recm edilmemesi için İran'a baskı yaparken İran ise uluslararası bir kriz haline gelen Aştiyani olayını her fırsatta propaganda amacıyla kullanıyor. 

  Mustafa KARAKUŞ yazıyor hurriyet.com.tr

  Son olarak yılbaşı dolayısıyla cezaevinden bir saatliğine salıverilen Sakine Aştiyani, hapishanede işkence gördüğü yolundaki haberlerin koca bir yalan olduğunu belirterek, kendisini kullanarak 'İran'ı suçlayanları' dava edeceğini belirtti. Aştiyani'nin dava etmeyi düşündüğü isimler arasında kendisiyle röportaj yapmak için bu ülkeye giden ve şu anda tutuklu bulanan iki Alman gazeteci, Türkiye'ye kaçan eski avukatı Muhammed Mustafa, kocasının katili İsa Taheri ve Recme Karşı Komitesi Başkanı Mina Ahadi. Aştiyani bu kişilerin kendisini kullanarak 'İran'ı utanç içinde bıraktığını" iddia etti.

  BILD AM SONNTAG'TAN TEPKİ

  İran'da tutuklu iki muhabirinin Aştiyani tarafından dava edileceğini öğrenen Alman Bild am Sonntag gazetesi Genel Yayın Yönetmeni yardımcısı Michael Backhaus, recm cezasına çarptırılan bir kadının, kendisiyle röportaj yapmak isteyen iki muhabiri dava edeceğini belirtmesini anlamakta zorluk çektiğini söyledi. Backhaus, Aştiyani'nin bu kararı İranlı yöneticilerin baskısı nedeniyle almış olabileceğini iddia etti.

  'İŞKENCE GÖRDÜĞÜM BÜYÜK BİR YALAN'

  Dün oğlu ve kızıyla birlite yemek yedikten sonra kameraların karşısına geçen 43 yaşındaki Aştiyani ise dünyaya şu mesajları verdi: "Dünyaya mesaj vermek için kendi isteğimle kameraların karşısına geçiyorum. Konuşmak istiyorum çünkü çoğu insan benim davamı bir sömürü aracı olarak kullanıyor. Benim cezaevinde işkence gördüğüm de büyük bir yalan."

  Aştiyani davasını kullanarak kendisini ve İran'ı utanç içinde bırakan iki Alman muhabir, eski avukatı Muhammed Mustafa, kocasının katili İsa Taheri ve Almanya'da yaşayan Recme Karşı Komitesi Başkanı Mina Ahadi'yi dava edeceğini söyledi.

  ANNESİNİN BAĞIŞLANMASINI İSTEDİ

  Sakine Aştiyani'nin oğlu Seccad Kadirzade de, İran yargısından annesinin canını bağışlanmasını istedi.

  Annesinin davasıyla ilgili iki Almanla görüştüğü gerekçesiyle ekimde tutuklandıktan sonra dün 40 bin dolar kefalet karşılığında serbest bırakılan Kadirzade, annesinin İslami yasaları çiğnediğini, ancak buna rağmen kendisine merhamet gösterilmesini ve affedilmesini istediğini söyledi.

  Kadirzade, kendi düşüncesine göre de annesinin suçlu olduğunu, ancak babalarını kaybettiklerinden beri annelerini de kaybetmek istemediklerini vurgulayarak, "Bu nedenle cezanın hafifletilmesini diliyoruz" dedi.

  2006'DA RECM CEZASI VERİLMİŞTİ

  İki çocuk annesi Sakine Aştiyani, evlilik dışı iki kişiyle birlikte olduğu iddiasıyla 2006'da recm cezasına çarptırılmıştı. Kocasını öldürmekle de suçlanan Aştiyani'ye verilen recm cezası uluslararası toplumun büyük tepkisini çekmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı