Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran, Dünya ile nükleer dalaş başlattı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  11.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Paris Anlaşması’yla dondurulan İran’ın nükleer programı, önceki gün Tahran yönetimi tarafından nükleer tesislerin mühürleri sökülerek faaliyete geçirildi. İran yönetiminin aldığı bu karar, uluslararası topluluk ile İran arasında yeni bir atom dalaşı başlattı.

  BM, İran’ın meydan okuyan tutumu karşısında, düne kadar Tahran’ın müttefiki görünen Rusya’yı da ilk kez içine alarak İran’a karşı birleşti. Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin, bu konunun BM gündemine getirilerek ciddi yaptırımlarla sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

  İran’ın nükleer çalışmalarını denetlemekle görevli Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu IAEA Başkanı Muhammed el Baradeide sert bir açıklama yaptı: "İran, uluslararası topluluk ile daha fazla kovalamaca oynayamaz. İran’ın, zaman geçirmeden anlaşmalara uyması gerek. Aksi takdirde BM mekanizmasını çalıştırmak için gerekli rapor tarafımızdan BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak ve yaptırım konusu gündeme gelecek."

  ABD "İran’ı vurma niyetimiz yok ama bu bir seçenek olarak önümüzde duruyor" dedi. En sert açıklama ise Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov’dan geldi: "Tahran nükleer programı, umarım yeni bir savaşın çıkmasına neden olmaz. İran nükleer program konusu diplomatik irade tarafından çözülmeli."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı