GeriDünya İran, döviz rezervlerini dışarı transfer ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran, döviz rezervlerini dışarı transfer ediyor

İran, döviz rezervlerini dışarı transfer ediyor
refid:3821963 ilişkili resim dosyası

İran, nükleer çalışmaları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nden çıkacak bir yaptırım kararıyla dövizlerine el konulması ihtimaline karşılık rezervlerini Asya ülkelerine dağıtmaya başladı. İsviçre bankaları da Tahran’ın dövizlerini seve seve kabul edeceklerini açıkladılar.

BATI ile nükleer gerilim yaşayan İran Yönetimi, BM Güvenlik Konseyi’nden çıkacak olası bir uluslararası yaptırım kararına karşı tedbir olarak döviz rezervlerini güneydoğu Asya’daki bankalara transfer etmeye başladı. İran Merkez Bankası Başkanı İbrahim Şeybani, Avrupa’daki döviz rezerlerini başka yerlere havale etmeye başladıklarını açıkladı; "Gerekli gördüğümüz yerlerden rezervlerimizi naklediyoruz. Havale işlemine başlamış bulunuyoruz" diye konuştu. İran Maliye ve Ekonomi Bakanı Davut Daniş Caferi de, önceki gün, Avrupalıların İran’a ait malvarlıklarına el koyma hakkı nın olmadığını söylemişti.

İSVİÇRE ÇEKİCİDİR
/images/100/0x0/55eb05d1f018fbb8f8a5f082


İsviçre bankalarının da, İran’ın para transferini memnuniyetle kabul edeceği bildirildi. Cenevre Mali Merkezi Müdürü Steve Bernard, "Güvenli bir yer önerisinden bahsediyorsanız, İsviçre bu manada Singapur’dan ve diğer yerlerden daha iyidir" dedi. Bernard, "Ayrımcı olmayan uygulamaları sayesinde İsviçre her zaman çekici bir yer olmuştur ve bazı mali varlıklarını transfer etmeyi, varlıklarının coğrafi dağılımını değiştirmeyi düşünen İran yetkilileri için de çekici bir yer olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Avrupa ülkeleri, İran’ın nükleer programı meselesini BM Güvenlik Konseyi’ne havale etmek istiyor. ABD’deki malvarlıkları 1979 İslam devriminden sonra dondurulan İran’ın bu konuda kötü tecrübesi bulunuyor.

Türbede kendilerinden geçtiler

İRAN Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve beraberindeki heyet Suriye’ye iki günlük resmi ziyaretleri sırasında Hz Muhammed’in torunu Zeyneb’in türbesine de uğradılar. Burada namaz kılarak dua eden Ahmedinecad ve İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki, dini duygular içerisinde kendilerini tutamayarak ağladılar. Muttaki ayakta dua eden insanların arasına çökerek mendiliyle gözyaşlarını silerken Ahmedinecad da türbenin demir parmaklıklarına yaslanarak ağladı. İran heyeti, Hz. Muhammed’in diğer bir torunu olan Hüseyin’in türbesini de ziyaret etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle