GeriDünya İran Dışişleri Bakanı Ankara'ya geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran Dışişleri Bakanı Ankara'ya geliyor

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin cuma günü Ankara’ya geleceği bildirildi.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) konferansına katılmak için New York’a giden Mutteki’nin, İran’a dönmeden önce Türkiye’ye geçeceği açıklandı.

IRNA haber ajansının diplomatik yetkililere dayandırarak verdiği habere göre, yarın öğleden sonra Ankara’da olacak olan Mutteki, bir gün sürecek ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelerek başta İran ile Batı arasındaki nükleer sorun olmak üzere ikili ve bölgesel konular üzerinde fikir alışverişinde bulunması bekleniyor.

Öte yandan, İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin de milletvekillerinden oluşan bir heyet başkanlığında pazar günü Ankara'ya geleceği bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün yaptığı açıklamada, Batı ile yaşadığı nükleer krizde arabulucu olarak, bu role tâlip olan Türkiye yerine, BM Güvenlik Konseyi’nin bir başka geçici üyesi olan Brezilya’nın ismini zikretmişti. Ahmedinejad, olası nükleer yakıt takasında Brezilya’nın arabuluculunu “prensipte” kabul ettiklerini, teknik meseleleri konuşabileceklerini belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise bu açıklama üzerine Brezilya ile Türkiye’nin birlikte yürüttüğü arabuluculuk çabasının devre dışı kalmadığınının altını çizmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle