Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran da karıştı, Bahreyn'de 2 günde 2 ölüm

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  16.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'ın başkenti Tahran'da muhalifler, rejimin yasağına rağmen sokaklara çıktı. Hükümet karşıtı gösteriler sırasında çıkan olaylarda en az 1 kişi öldü. Bahreyn'deki hükümet karşıtı gösterilerde de polisin, dünkü olaylarda ölen bir eylemcinin cenaze töreni için bir araya gelen kalabalığa müdahale etmesi sonucu bir kişi daha hayatını kaybetti.

  İRAN'DAKİ GÖSTERİLERDE KAN DÖKÜLDÜ / FOTO GALERİ

  İRANLI MUHALİFLER POLİSLE ÇATIŞTI / WEB TV 

  YEMEN'DE ÜNİVERSİTELİLER YİNE SOKAĞA DÖKÜLDÜ

  AFP ajansının haberine göre, İran Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Rıza Radan, dün güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 1 kişinin vurularak öldüğünü, 9'u polis çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi.   

  Radan, Tahran'da 11 Şubat 2010 tarihinden bu yana gerçekleşen ilk hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybeden kişinin, yasadışı örgüt Halkın Mücahitleri (PMOI) tarafından vurulduğunu ifade etti.

  Fars haber ajansı gösterilerde hayatını kaybeden kişinin bir kız öğrenci olduğunu ve kurşunlanarak öldürüldüğünü bildirdi.

  İranlı yetkili, olaylarda bazı protestocuların da tutuklandığını belirtti.

  Öğrenci haber ajansı ISNA'ya konuşan Kazım Celali isimli İranlı bir milletvekili ise dünkü gösterilerde ölenlerin sayısının 2 olduğunu söyledi. Celali, "Pazartesi günkü gösteride iki kişi şehit oldu ve çok sayıda kişi yaralandı. Bir kişi vurularak öldürüldü" dedi.

  İran polisinin suçladığı Halkın Mücahitleri örgütü, gösterilerde üyelerinin ateş açtığı iddialarını reddetti.

  Örgütün bağlı olduğu Paris merkezli İran Ulusal Direniş Konseyi'nden yapılan açıklamada, "Kimsenin inanmadığı bu yalanlar rejim tarafından imal edilmiştir. Gerçek mermiyle ateş açanın ve göz yaşartıcı gaz kullanarak gösteriyi bastıranın iktidar ve organları olduğunu herkes biliyor" ifadeleri kullanıldı.

  BATI'YI SUÇLADILAR

  İran Emniyet Müdür Yardımcısı Radan, olaylardan dolayı ABD, İngiltere ve İsrail'i suçlarken, Washington İranlı protestoculara açık destek verdi.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı açıklamada, İranlıların da, Mısır'da talep edilenlerle aynı özgürlükleri hakettiklerini belirterek, Başkan Barack Obama yönetiminin, Tahran'da "caddelerde gösteri düzenleyenlerin isteklerini oldukça açıkça ve doğrudan desteklediğini" belirtti.

  Göstericileri "cesaretlerinden" dolayı öven Clinton, İran yönetiminin Mısır'daki protestocuları desteklerken kendi ülkesinde baskı yaptığını ifade etti.

  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise “İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Cuma günü Mısır halkına, ülkeleri hakkındaki görüşlerini ifade etme özgürlükleri olduğunu söylemişti... İranlı yetkililere, halklarına aynı hakkı tanımaları ve güvenlik güçlerinin şiddete başvurmaması için çağrıda bulunuyorum” dedi.

  İran'daki gösterilere Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) da destek geldi. AP Başkanı Jerzy Buzek, yayımladığı açıklamada, "İran halkı, Tunusluların  ve Mısırlıların uğruna mücadele ettikleri özgürlüğün aynısını istiyor" ifadesini kullandı.

  "İran rejiminin iddiasının aksine, Mısır ve Tunus'un 1979 İslam Devrimi örneğini izlemek istemedikleri" görüşünü dile getiren Buzek, İran'da 2009 yılında yapılan seçimlerin ardından düzenlenen gösterilerin "ruhunun" hala yaşadığını savundu.

  Polonyalı Buzek, son günlerde fiilen gözetim altında oldukları ve  telefonlarının kesildiği belirtilen rejim muhalifleri eski Başbakan Mir Hüseyin Musavi ve eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi'ye hareket serbestisi tanınmasını ve göstericilere karşı şiddet kullanılmamasını istedi.

  İRAN'DAN CLINTON'A TEPKİ

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Tahran'da dün bir kişinin öldüğü hükümet karşıtı gösterilerde protestocuların "cesaretini" kutlayan Clinton'ın açıklamalarına tepki gösterdi.

  Mihmanperest  gazetecilere yaptığı açıklamada, "Amerikalı yetkililerin son günlerde yaptıkları açıklamalar, bölgedeki değişiklikler nedeniyle kafalarının karışık olduğunu gösteriyor. Bu değişiklikler siyonist rejimi destekleyen egemen kuvvetlerin çıkarlarına önemli darbe vurdu. Bu tip yorumlar yaparak, bunu bilmiyorlarmış gibi görünüyorlar" dedi.

  "MUSAVİ, KERRUBİ VE HATEMİ'YE ÖLÜM"

  İranlı milletvekilleri, olayları kışkırtmakla suçladıkları muhalif liderler Musavi ve Kerrubi ile eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin idam edilmesini istedi.

  İran devlet ajansı IRNA'nın haberine göre, milletvekilleri meclisin bugünkü oturumunda, “Kerrubi'ye ölüm”, “Musevi'ye ölüm” ve “Hatemi'ye ölüm” sloganları attı.

  İran Meclis Başkanı Ali Laricani de yaptığı konuşmada olay çıkaranların dış bağlantılı olduklarını belirterek, isim vermeden muhalif liderlerin gösteriler öncesi bildiri yayımlamalarını eleştirdi.

  Batı'yı İran'da olay çıkarmakla suçlayan Laricani, gösterilerle ilgili araştırma komisyonu kurulacağını söyledi. İran Genel Savcısı Gulam Hüseyin Muhsin Ejei, olayların asıl sorumluları  ile halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye atanlara karşı yargının harekete geçeceğini belirtti.

  İran'ın Tahran, İsfahan, Meşhed ve Şiraz kentleri dün 2009 yılındaki tartışmalı seçimlerinden bu yana yapılan en büyük protesto gösterilerine sahne olmuştu.

  En geniş katılımlı gösterilerin gerçekleştiği Tahran'da binlerce muhalif rejimin yasağına aldırmayarak, Mısır ve Tunus’taki halk ayaklanmalarına destek vermek için Tahran'ın en büyük meydanına yürümek istemiş, ancak kendilerine sert müdahalede bulunan güvenlik güçleri tarafından önleri kesilmişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı