GeriDünya İran’da hızlı internet ve 3G tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran’da hızlı internet ve 3G tartışması

İran’da hızlı internet ve 3G tartışması
refid:27111115 ilişkili resim dosyası

İran’da üst düzey dini lider Büyük Ayetullah Nasır Makarem Şirazi’nin yüksek hızlı internet ve 3G teknolojisine dair ülkede tartışma yarattı.

Kişisel internet sitesinde yazdığı yorumda Şirazi, hızlı internet servislerinin ülke genelinde denetimsiz yaygınlaştırılmasının dini açıdan sakıncalı olduğunu savundu. Özellikle gençlerin zararlı içeriklere erişiminin kolaylaşabileceği uyarısında bulunan Şirazi, 3G ve hızlı internetin yaygınlaşması gibi konularda yetkililerin Yüksek Siberuzay Konseyi’ne danışması gerektiğini kaydetti. Meselenin sadece mali kazanç boyutuyla değerlendirilmemesi gerektiğini de kaydetti.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

İran’da 3G servisleri Rightel mobil operatörünün denetiminde, ancak geçtiğmiz haftalarda iki mobil hizmet sağlayıcı daha 3G lisansı aldı. Şirazi’nin görüşleri İran’da sosya medyada yankı buldu. Yazının yayınladığı bir siteye yorum yazan bir kullanıcı, “Zaten filtreleme var başka ne istiyorsunuz?” dedi. Bir başka kullanıcı, “İnternet, su ve gıda kadar gereklidir” diye yazdı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu yılın başında yaptığı konuşmada internetin korkulacak bir şey olarak görülmemesi gerektiğini belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle