Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran’da düşen yolcu uçağı Hizbullah’a silah mı taşıyordu

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  04.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran’ın başkenti Tahran’dan 15 Temmuz’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’a giderken kalkıştan hemen sonra düşen Ermeni “Gaspian Airlines” havayolu şirketine ait Tu-154 tipi yolcu uçağının Hizbullah’a silah taşıdığı öne sürüldü.

  “Kaçak silahlar havada infilak edince uçak 168 yolcusuyla yere çakıldı” söylentisi yayılınca, Ermeni Sivil Havacılık Daire Başkanı Serob Karapetyan açıklama yaptı:

  “Ermenistan’ın adı karalanmak isteniyor. Ermenistan mahreçli hiçbir havayolu şirketi, yolcu uçağıyla silah veya patlayıcı madde nakledemez. Bunu Ermenistan’a karşı karalama kampanyası olarak algılıyoruz. İran ile Ermenistan arasında yakın ve dostane ilişki bulunduğu için birileri bundan çok rahatsız olmuşa benziyor. Ermenistan hava sahası yol geçen hanı değildir. Bu kaçakçılık imkansız.”

  Türkiye üzerinden

  Batı basınında yer alan iddiaya göre, İran, Lübnan’daki uzantısı olan Hizbullah’a, Ermenistan-Türkiye-Suriye duraklarını kullanarak yolcu uçaklarıyla gizlice silah taşıyor. Lübnan’daki kaynaklara dayandırılan haberlerde, düşen Tu-154’ün yük bölümünde, bomba ateşlenmesinde kullanılan zaman ayarlı modern mekanizmalardan çok sayıda bulunduğu öne sürülüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı