Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran atışması

  Nerdun HACIOĞLU MOSKOVA
  16.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları, gazetecilerin önünde İran’ın nükleer faaliyetlerinden ötürü atıştı.Lavrov: Silahsızlanma Anlaşması’na taraf her ülkenin sivil amaçlı nükleer çalışma hakkı vardır.Rice: Bu hak meselesi değil. İran’a güvenilip güvenilmeyeceğiyle alakalı.

  MOSKOVA’ya dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Washington ile Moskova arasında İran’ın nükleer programı konusunda bir uzlaşmaya varamadı. İki ülke dışişleri bakanı, basının önünde İran yüzünden atıştı.

  İran’ın atom silahı elde etme çabalarıyla ilgili görüşme yaptıktan sonra basının önüne çıkan iki dışişleri bakanının görüş ayrılığı gazetecilerin önünde de devam etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İran’ın uranyum zenginleştirme programıyla ilgili, ‘Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’na (NPT) anlaşmasına taraf tüm üyelerin böyle bir hakkı vardır. Rusya, ABD’nin iddia ettiği gibi İran’ın sivil nükleer enerji programını paravan kullanarak nükleer silah geliştirdiğine dair bir kanıt görmemiştir’ dedi.

  Bunun üzerine Rice, ‘Bu haklarla ilgili bir mesele değil, NPT sadece haklar değil, aynı zamanda sorumluluklarla alakalıdır. Bu İran’a güvenilip güvenilmeyeceğiyle ilgili bir meseledir’ dedi.

  İran konusunda Rusya ile ABD arasında süren tartışmalara daha detaylı değinen Lavrov, ‘İran barışçıl, sivil atom enerjisi çalışmalarını Dünya Atom Enerjisi Ajansı denetiminde yürütüyor. Bunun ileride de zaten böyle devam etmesi gerekiyor. İran konusunun bu bağlamda BM Güvenlik Konseyi gündemine taşınmasını Rusya anlamsız buluyor’ diyerek Condi’yi bir kez daha eli boş gönderdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı