GeriDünya İran, ABD'yi 'çevre felaketi'yle vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran, ABD'yi 'çevre felaketi'yle vurdu

BM Güvenlik Konseyi'nin ağırlaştırılmış son yaptırım kararını "yasa dışı" olarak tanımlayan İran, ABD'ye çattı. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi, Meksika Körfezi'ndeki çevre felaketini kastederek, "Daha bir petrol sızıntısını durduramıyorsunuz, dünya için en büyük tehdidi oluşturan nükleer cephaneliğinizi nasıl kontrol edeceksiniz?" ifadesini kullandı.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, son yaptırım kararıyla BM Güvenlik Konseyi'nin, dünyada güvenliğin sağlanması ve milletlerin haklarının korunmasında uygun bir merci olmadığının anlaşıldığı belirtildi.

"BM Güvenlik Konseyinin, İran'ın barışçıl amaçlı nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili kararı yasa dışı, itibarsız ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır" ifadesinin kullanıldığı bildiride, Güvenlik Konseyinden hatalarını düzeltmesi ve telafi etmesi talep edildi.

Bildiride, "nükleer silahların kullanılması, üretilmesi ve yayılması bakımından en büyük suçlunun ABD olduğu" belirtilirken, Meksika Körfezi'nde 17 Nisan'dan bu yana devam eden çevre felaketine de atıfta bulunuldu.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi yayımladığı bildiride, "Bir petrol sızıntısını bile durdurmayı beceremeyen bir yönetim, dünya için en büyük tehdidi oluşturan nükleer cephaneliğini kontrol altına alma konusunda dünyanın güvenini nasıl kazanabilir" denildi.

BM Güvenlik Konseyi, 9 Haziranda Türkiye ve Brezilya'nın "hayır", Lübnan'ın "çekimser" oyuna karşı 12 oyla 1929 sayılı kararı kabul etmişti.

İran'dan nükleer enerji faaliyetlerini durdurmasını talep eden bu karar, Tahran yönetimine karşı daha önceki kararların uygulanmasını ve ağırlaştırılmış yeni kararların yürürlüğe konulmasını içeriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle