Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak'tan Türkiye'ye 'ilaç' notası

  ANKA
  19.07.2007 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Irak’a ihraç edilen ilaçların bozuk çıktığı iddiası üzerine Irak'ın Türkiye'ye nota vermesi iki ülke arasında bu kez de küçük çaplı "ilaç krizi" yarattı. Irak'ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla ilettiği notada Türkiye’nin gönderdiği ilaçların bozuk çıkması nedeniyle bir Irak heyetinin Türkiye’ye gelerek görüşmelerde bulunacağı belirtildi.

  Türkiye’nin Irak’a ihraç ettiği ilaçların bozuk çıktığı iddiasının ardından Irak Sağlık Bakanlığı’nda üst düzey görevli dört kişi 20-23 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak.

  Dışişleri Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı’na bir yazı göndererek Irak heyetinin yapacağı ziyarete ilişkin bilgi verdi. Gönderilen resmi yazıda, “Irak’ın Ankara Büyükelçiliğinden alınan bir notada; Irak Sağlık ve Dışişleri Bakanlıklarına mensup bir heyetin, Irak’a ithal edilen gıda ve ilaçlar arasında bozuk ürünlerin de bulunmasından kaynaklanan sorunlar hakkında görüşmelerde bulunmak üzere 20-23 Temmuz 2007 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmek istediği bildirilmektedir” denildi.

  Dışişleri Bakanlığı, yazısında şunları kaydetti:

  "Notada ziyaret amacının, soruna ilişkin olarak, Irak’a komşu ülkelerin tecrübelerini öğrenmek, teftiş mekanizmalarını tanımak ve komşu ülkeleri ihraç edilen gıda ve ilaçların sağlıklı olduğunu teyid etmeye çağırmak olduğu belirtilmektedir. Irak tarfınca ziyarete katılması düşünülen heyet üyelerinin isimleri ve ünvanları aşağıda sunulmuştur: Dr. İhsan Jaafar(Genel Sağlık Bölümü, Genel Müdür), Dr. Hussain Mahdi Al-Beer (Genel Sağlık Bölümü), Dr. Ala Shaalan (Gıda Araştırma Enstitüsü Müdürü), Bayan Luma Hazim (Dohuk Valiliği Sağlık Müdürü).

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül adına Genel Müdür yardımcısı Büyükelçi Murat Özçelik’in Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği yazının ardından, Sağlık Bakanlığı da İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek konuya ilişkin bilgileri aktardı.

  DIŞİLERİ BAKANLIĞI, SAĞLIK BAKANLIĞI’NI HABERDAR ETTİ

  Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Murat Özden imzası ile İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda şöyle denildi:

  “Dışişleri Bakanlığından alınan ve bir örneği ilişikte sunulan yazıda, Irak’ın Ankara Büyükelçiliği’nin Nota'sına atfen, Irak Sağlık ve Dışişleri Bakanlıklarına mensup bir heyetin, Irak’a ithal edilen gıda ve ilaçlar arasında bozuk ürünlerin de bulunmasından kaynaklı sorunlar hakkında görüşmelerde bulunmak üzere 20-23 Temmuz tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmek istedikleri bildirilmektedir. Yazıda devamla, söz konusu Notada, ziyaretin amacının soruna ilişkin olarak Irak’a komşu ülkelerin tecrübelerini öğrenmek, teftiş mekanizmalarını tanımak ve komşu ülkeleri Irak’a ihraç edilen gıda ve ilaçların sağlıklı olduğunu teyid etmeye çağırmak olduğu belirtilmektedir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı