Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Irak'tan kısa süre içinde çözüm beklemek haksızlıktır'

  WASHİNGTON(ANKA)
  23.10.2007 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Irak Başbakan Yardımcısı Behram Salih, “PKK sorununun askeri çözümle ortadan kaldırılamayacağını, sorunun Irak, Türkiye ve Amerika arasında görüşmeler yoluyla çözümlenmesi gerektiğini” söyledi. Salih, "Irak’tan kısa süre içinde çözüm beklenmesinin haksızlık olduğunu” da savundu.

  Resmi bir ziyaret için Washington’da bulunan Berham Salih Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada Irak hükümetinin PKK sorununun bilincinde olduğunu, ancak Türkiye’nin de Irak’ın içinde bulunduğu durumu anlaması gerektiğini belirtti.

  Peyamner Haber Ajansına göre, Salih, PKK’nin 20 yılı aşkın süredir devam eden bir sorun olduğunu kaydederek “Türk ordusunun Türkiye sınırları içindeki PKK varlığına çözüm bulamazken Irak’tan kısa süre içinde çözüm beklemesinin haksızlık olduğunu” öne sürdü.

  Türkiye’yle iyi ilişkiler kurma konusunda ciddi olduklarını belirten Irak Başbakan Yardımcısı PKK’nin Kandil dağında nasıl barınabildiği yolundaki sorulara “Gidin o dağları kendiniz görün. Bu dağlarda askeri operasyon kolay değil” karşılığını verdi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı