GeriDünya Irak'tan çekilmeye başlamamız an meselesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'tan çekilmeye başlamamız an meselesi

İngiltere'nin Irak'taki birliklerini tedricen çekmeye başlamasının “ay meselesi” olduğu bildirildi.

Bağdat'ı ziyaret etmekte olan İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, AFP'ye verdiği demeçte, “Irak hükümeti istediği sürece buradayız. Ama birliklerimizi tedrici şekilde çekmeye başlayabileceğimizi umuyoruz” dedi.

Basra dışındaki bölgelerde bulunan İngiliz askerlerini öncelikle çekmeyi planladıklarını söyleyen Straw, “çekilme işleminin Iraklılarla birlikte planlanması gerektiğini” belirtti. Straw, ”Tedrici çekilme, aylar içinde halledilebilecek bir mesele. Biz Irak'ı kurtarmak için buradayız, sömürgeleştirmek için değil” dedi.

İngiliz Bakan, Irak'taki siyasi duruma değinirken de, ulusal birlik hükümeti kurulması fikrine destek verdi. Straw, geniş tabanlı hükümetten söz etmenin yeterli olmayacağını belirterek, bu yönde adım atmak ve ulusal birlik hükümetinin nasıl işlevsel kılınabileceği konusunda kafa yormak gerektiğini belirtti.

Bağdat'ta bu sabah Başbakan İbrahim Caferi ile bir araya gelen Straw, aralık seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden siyasi partilerin liderleriyle de bir araya gelmek istediğini açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle