GeriDünya Irak'tan ABD'ye tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'tan ABD'ye tepki

Irak'tan ABD'ye tepki
refid:29104170-spot ilişkili resim dosyası

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın Irak ordusuna yönelik eleştirilerinin "Irak askeri kurumunun maneviyatını bozacak türden" olduğunu belirtti.

Savunma ve Güvenlik Komitesi üyelerinin başkent Bağdat'taki parlamento binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Komite Başkanı Hakim ez-Zamili, "Savunma ve Güvenlik Komitesi, ABD Savunma Bakanı Carter'ın Irak ordusunun savaşmadaki cesareti hakkında şüphe uyandıran açıklamalarını kabul etmiyor" dedi.

Irak ordusu ile El-Haşdu'ş Şa'bi, Peşmerge ve aşiret güçlerinin Diyala, Ceref, Amirli, Salahaddin ve Sincar gibi hayati öneme sahip bölgeleri özgürleştirdiğine işaret eden Zamili, Carter'ın açıklamalarının Irak ordusunun moralini zayıflatacak ve IŞİD'e hizmet edecek türden olduğunu ifade etti.

Iraktan ABDye tepki "Iraklı güçler savaşma isteği göstermedi"Zamili ayrıca ABD yönetimine, Irak hükümeti ile imzaladığı ve hükümetin "yıllar önce maliyetini ödediği" silahlandırma sözleşmelerini yerine getirme çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dün CNN'e verdiği mülakatta, Irak'ın Ramadi kentinin IŞİD'in kontrolüne geçmesinde Iraklı güvenlik güçlerinin "savaşma isteği" göstermemesinin önemli rol oynadığını söylemişti. Carter, "Onlara eğitim ve ekipman sağlayabiliriz ancak haliyle savaşma isteğini biz veremeyiz" ifadesini kullanmıştı.

Irak'ın yüz ölçümü bakımından en büyük vilayeti Enbar'ın merkezi Ramadi, yaklaşık bir haftadan bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle