GeriDünya Irak'taki işbirlikçi bilimadamları korkuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'taki işbirlikçi bilimadamları korkuyor

Irak'taki kitle imha silahlarını aramakla görevli ABD öncülüğündeki ekibin başkanı David Kay, "Bizimle işbirliği yapan iki Iraklı bilim adamı kurşunlandı. Diğerleri de işbirliği yapmaktan korkuyor" dedi.

CIA danışmanı olan ve araştırmalarıyla ilgili ön raporunu Kongre'ye sunan Kay, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Iraklı bilim adamları, bizimle işbirliği yapmaları halinde kendilerinin ve ailelerinin tehlikeye gireceğini düşünüyorlar. Bazıları işbirliği içinöncelikle ABD'ye yerleştirilmek istiyor, Irak'ta kalmak isteyenler isegüvenlik garantileri talep ediyor'' dedi.

Kendisine bağlı ekibin bir görevlisiyle görüşme yapan bir Iraklı bilim adamının, toplantıdan birkaç saat sonra evinin önünde başının arkasından sıkılan tek kurşunla öldürüldüğünü belirten Kay, ''Bizim için altın değerinde olan bir başka bilim adamına ise altı kurşun sıkıldı, ama ölmedi. Bu bilim adamı, Saddam Hüseyin dönemindeki biyolojik silah programını anlamamız, oradan diğer programlara geçiş yapmamız için anahtar önemde. Saldırı 1,5 ay önce oldu ve aynı saldırıda yeğeni de yaralandı'' diye konuştu.

Bu bilim adamıyla birçok kez görüştüklerini belirten Kay, ''Kendisinin güvenliği konusunda yeterince hassas davranmadığımızı, şimdi geçmişe baktığımızda daha iyi anlıyoruz'' ifadesini kullandı.

Kay, kitle imha silahlarını ve silah programlarını aramanın bir istihbarat operasyonu olduğunu, bu konuda kendileriyle işbirliği yapmak isteyen, gerek tutuklu, gerek dışarıdaki Iraklıların sayısının giderek arttığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle