Dünya Irak'taki BM müfettişleri ABD casusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'taki BM müfettişleri ABD casusu

Irak'a ait kitle imha silahlarının denetiminden sorumlu Birleşmiş Milletler (BM) müfettişlerinin Bağdat'ta Amerikan Yönetimi hesabına casusluk faaliyetinde bulundukları ortaya çıktı. Washington Post gazetesi BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın elinde, silah denetçilerinin ABD istihbaratına yardımcı olduğunu gösteren kanıtlar bulunduğunu bildirdi.

Böylece Irak lideri Saddam Hüseyin'in, silah teftiş ekibindeki ABD'li ve İngiliz üyeleri istememekte haklı olduğu da ortaya çıktı. Silah denetimi yapan UNSCOM'un görev ve sorumluluk alanını aştığı iddiasıyla, denetçileri ülkeden çıkaran Bağdat Yönetimi, kriz yarattığı gerekçesiyle geçtiğimiz ay ABD ve İngiltere tarafından vurulmuştu.

ABD'NİN KULAKLARI

Gazetenin Annan'a çok yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre ABD, Irak lideri Saddam Hüseyin'in çevresindeki güvenlik çemberine sızmak için bir dinleme operasyonu başlattı. Silah denetçileri ise Saddam'ın güvenlik iletişim ağının deşifre edilebilmesi için istihbarat sistemi oluşturulmasında doğrudan rol aldılar.

Gazeteye bilgi veren kaynak, Irak'ın kitle imha silahlarını denetleyen UNSCOM'un ABD'ye doğrudan yardım ederek BM kurallarını ihlal ettiğini, Genel Sekreter Annan'ın da bu gelişmelerden haberdar olduğunu söyledi; ‘Birleşmiş Milletler, örgüt üyesi olan bir ülkedeki lideri devirmek için gerçekleştirilen bir operasyonda taraf olamaz. UNSCOM operasyonlarının böyle bir amacı yoktur’ dedi.

Kofi Annan'ın bu konuda yeterince bilgi topladıktan sonra, geçtiğimiz ay silah teftiş ekibinin başkanı Richard Butler'dan açıklama istediği, Butler'ın ise ABD Yönetimi'ne yardım ettiklerini gösteren bilgileri yalanladığı belirtildi. Gazete Annan'ın bazı danışmanlarına dayanarak, Genel Sekreter'in Butler'a istifa etmesi için baskı yapmayı düşündüğünü, yerine Irak'ın da onaylayacağı bir ismi atamak istediğini bildirdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle