GeriDünya Irak'ta terör çocukları vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta terör çocukları vurdu

Terör bu kez Irak ve S.Arabistan’da güvenlik birimlerini hedef aldı. Basra ve Zubeyr’de üç karakol ve polis akademisine yönelik saldırıda servis araçlarındaki 23 çocuk öldü. 9 polisin öldüğü eylemde can kaybı en az 68. Suudi başkenti Riyad’da da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne saldırı düzenlendi.

IRAK’ta terör bombaları bu kez güneydeki Basra kentinde patladı. Üç polis karakolu ile polis akademisine yönelik patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen intihar saldırılarında çoğu polis ve çocuk en az 68 kişi öldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı. Basra Belediye Başkanı Vael Abdulhafız, eylemin arkasında El Kaide’nin olabileceğini açıkladı.

Basra’daki üç karakola yönelik saldırılar, öğrencilerin okula, yetişkinlerin ise işe yetişmeye çalıştığı dün sabah saat 07.15 sularında meydana geldi. İki saat sonra ise iki patlayıcı yüklü araçla 25 km güneydeki Zübeyr kentindeki polis akademisine saldırı düzenlendi. Zübeyr’deki eylemde ikisi ağır olmak üzere dört de İngiliz askeri yaralandı.

Basra’daki İngiliz Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ‘Dört saldırı da intihar bombacıları tarafından düzenlenmişe benziyor’ dedi. Basra’daki saldırıda yuva çocuklarını taşıyan bir servis aracıyla, içinde ortaokul öğrencilerinin bulunduğu bir servis minibüsü de hedef oldu. Korkunç eylemde en az 23 çocuğun öldüğü bildirildi. Polis sakallı bir bombacının cesedinin ele geçirildiğini açıkladı.

Belediye Başkanı Abdulhafız, ‘El Kaide’yi suçluyorum. Sahte polis üniforması giymiş birini yakaladık. Onu da sorguluyoruz’ dedi.

İçişleri Bakanı Samir Sumaidy, Basra saldırılarının Şiilerin kutsal Kerbela kenti ve Kuzey Irak’ta Kürtlerin denetiminde olan Erbil’de düzenlenen saldırılara benzediğini açıkladı. İngilizlerin denetiminde olan Şii kenti Basra, Irak’ın diğer kesimlerine göre daha güvenli bir yerdi. Koalisyon yetkilileri, hafta başında direnişçilerin gelecek günlerde ses getirici bir eylem hazırlığında olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle