GeriDünya Irak'ta seçimler Ocak'ta yapılamıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta seçimler Ocak'ta yapılamıyor

Irak'ta seçimler Ocak'ta yapılamıyor
refid:13036667 ilişkili resim dosyası

ABD ordusunun bölgeden kademeli olarak çekilme planında kritik öneme sahip Irak genel seçimleri, önceden belirlenen tarihte yapılamayacak.

Reuters haber ajansına konuşan Irak Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Ferec Haydari, parlamento seçimlerinin, ülkede anayasanın öngördüğü şekilde Ocak ayının sonuna kadar yapılamayacağını bildirdi.

Irak'ın Sünni Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, mecliste aylarca süren tartışmalardan sonra geçen seçim yasasını, yurt dışındaki Iraklılara daha çok temsil hakkı verilmesi talebiyle geçen hafta veto etti. Zira 2003'teki ABD işgalinden sonra çoğunluğu Sünni yüz binlerce Iraklı ülkeyi terk etmişti.

Haşimi'den gelen vetonun ardından Irak meclisi yasa üzerinde düzenlemeye gitti, ancak Şii ve Kürtlerin uzlaşmasıyla yapılan değişiklik yine Sünnilerin lehine olmadı.

Parlamento, veto edilen yasa maddesinde değişikliği önceki gün kabul etmesine rağmen, Haşimi'nin talepleri yerine gelmediği için, devlet başkanı yardımcısının yasayı bir kez daha veto edeceği belirtiliyor.

Genel seçimler, ABD'nin, 2010 ağustosuna kadar taarruz birliklerini çekmesi ve çekilmeyi 2011'de tamamlamasını öngören güvenlik anlaşmasının yerine getirilmesinin ilk koşulu olarak önem arz ediyor.

1 MART ÖNERİSİ

Haydari, yeni seçim gününü belirlemek için anlaşmazlığın çözülmesini bekleyeceklerini belirtirken, üst düzey bir Şii yetkili oylama için 1 Mart tarihini öne attı.

Şii Irak İslam Yüksek Konseyi'nden üst düzey bir yetkili de seçimlerin ay sonunda yapılmasının Şii'lerin dini bayramına denk gelmesi nedeniyle ihtimal dışı olduğunu söyledi.

 

Celal el Din el Şakir,"Bize göre en iyi seçenek seçimleri 1 Mart'ta düzenlemek" dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle