GeriDünya Irak'ta seçimler konusunda anlaşma sağlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta seçimler konusunda anlaşma sağlandı

Irak'ta seçimler konusunda anlaşma sağlandı
refid:13128090 ilişkili resim dosyası

Iraklı parlamenterler, tartışmalı yeni seçim yasası üzerinde haftalarca süren anlaşmazlığın ardından mutabakata vardı. Daha önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından veto edilen yasa tasarısı, Amerikan askerlerinin ülkeden çekilme takvimini tehlikeye atmıştı.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, daha önce seçim yasasını Sünni kesime mecliste yeterli sandalye sağlamadığı gerekçesiyle veto etmiş, yeni yasayı da veto edebileceğini belirtmişti. Haşimi, dün gece yaptığı açıklamada, yeni yasayı kabul ettiğini, veto kararını geri çektiğini söyledi.      

Irak'ta seçimlerin ertelenmesi, 31 Ağustos 2010'a kadar bu ülkedeki askeri operasyonları sona erdirme ve 2012'ye kadar da tümüyle çekilme kararı alan ABD'nin planlarını etkileyebilecek durumdaydı.

Meclis görevlilerine göre, dün gece yapılan oylamada oturuma katılan 138 milletvekilinin tümü yeni anlaşmayı kabul etti. Anlaşma, meclisteki sandalye sayısını 275'den 325'e çıkarılıyor. Yeni yasada, veto edilen önceki yasanın tersine Ninova gibi vilayetlerde Sünnilere mecliste sandalye hakkı tanınıyor, ayrıca Kürt vilayetlerindeki sandalye sayısı artıyor.

27 ŞUBAT ÖNERİSİ

Bu arada, daha önce 16 Ocak olarak yapılması planlanan Irak'taki genel seçimler, seçim yasasının iptalinin ardından ertelenmişti. Meclis Başkan Yardımcısı, yeni seçim tarihinin 27 Şubat'ta olması gerektiğini belirtti, ancak bunun mümkün olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Irak'ta gelecek yıl yapılacak genel seçimler için daha önce belirlenen tarihin ertelenmesi üzerinde çalışma yapıldığı bildirildi.

Irak seçim komisyonundan üst düzey yetkili Kasım El Abudi, 16 Ocak'ta yapılması öngörülen genel seçimler için başka bir tarih belirlenmesi yönünde müzakerelerin yapıldığını ve bugünkü görüşmelerde en fazla desteklenen tarihin 27 Şubat olduğunu söyledi.

El Abudi, genel seçimler için 27 Şubat'tan sonraki tarihlerin de hala müzakere konusu olduğunu kaydetti. Yeni seçim tarihine devlet başkanlığı tarafından karar verilecek.

Birleşmiş Milletler de, geçen hafta Irak'taki genel seçimlerin 27 Şubat'ta yapılmasını önermiş, bu tarihin anayasal nedenlerden dolayı makul bir seçenek olduğunu bildirmişti.

ABD MEMNUN

ABD yönetimi, yeni yasanın dün gece kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, mecliste yeni yasanın kabulünün Irak'ın anayasal çatısı içinde genel seçimlerin yapılmasına izin vereceğine dikkat çekilerek, bunun Irak demokrasisi için önemine vurgu yapıldı.

Açıklamada, "Irak halkını ve seçilmiş temsilcilerini kutluyoruz" ifadesi kullanıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle