GeriDünya Irak'ta seçim yasasında uzlaşma sağlanamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta seçim yasasında uzlaşma sağlanamadı

Irak parlamentosunda seçim yasasının görüşmeleri uzlaşma sağlanamadığı için cumartesi gününe ertelendi.

Yüksek Seçim Komisyonunun yasanın parlamentodan geçmesi için tanıdığı süre bugün doluyor olmasına rağmen, taraflar özellikle "Kerkük" konusunda anlaşamadıkları için görüşme hafta sonuna kaldı.

Şii ittifakından Türkmen milletvekili Abbas Beyatlı A.A muhabirine yaptığı açıklamada, BM dahil çok sayıda tarafın Kerkük konusunda öneri sunduğunu, ancak Kürtlerin tüm teklifleri reddettiğini söyledi. Arap ve Türkmenlerin aynı görüşleri paylaştığını, hemen hemen tüm önerilere olumlu baktığını ifade eden Beyatlı, Kürtlerin ise hiçbir öneriyi kabul etmediğini kaydetti.

Arap ve Türkmenlerin seçimlerde 2004 veya 2005 nüfus kayıtlarının esas alınmasını, 2 veya 4 seçim bölgesi oluşturulmasını istediğini belirten Beyatlı, Kürtlerin ise tek bölge ve 2009 nüfus kayıtları konusunda ısrar ettiğini bildirdi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik'in dün parlamento Yasa Komisyonunun Kerkük konusunda yaptığı toplantıya katıldığını ifade eden Beyatlı, Türkiye'nin taraflar arasında uzlaşma sağlanması yönündeki çabalarından memnun olduklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle