GeriDünya Irak'ta saldırılar durmuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta saldırılar durmuyor

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, Dışişleri Bakanlığı binalarında patlama meydana geldiği ve bölgede açılan ateş seslerinin duyulduğu bildirildi. Öte yandan Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) bürosuna saldırı düzenlendi.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Dışişleri Bakanlığı binalarındaki patlamanın havan topu saldırısı sonucu olduğu,olayda can kaybı olmadığı bildirildi.

Polis yetkilisi Ali Kadim, yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'na havan topu saldırısı düzenlendiğini, ancak saldırının hedefine ulaşamadığını, olayda can kaybı olmadığını belirtti.

Bir diğer yetkili Ömer Hüsam da, merminin bakanlık binalarının bahçesinde bir çukur açtığını kaydetti.

Saldırının ardından Amerikan güçlerine bağlı iki tank ve bir Humvee tipi araç eşliğinde askerler ile Irak polisinin bölgeye gönderildiği açıklandı.

Bağdat'ta Dışişleri Bakanlığı binalarında patlama meydana geldiği ve bölgede ateş sesleri duyulduğu bildirilmişti.

KERKÜK'TE IİDYK BÜROSUNA SALDIRI

IİDYK Büro yetkilisi İzzettin Musa, saldırıda bir büro çalışanının öldüğünü, bir çalışanın yaralandığını söyledi. Musa, ''Saldırı, saat 07.00 sularında düzenlendi. Saldırıda Halil Hasnavi öldü, Hasan Ali yaralandı'' dedi.

IİDYK yetkilisi, saldırıdan El Kaide örgütüyle devrik lider Saddam Hüseyin yanlılarını sorumlu tuttu ve ''Bu saldırıların amacı, Iraklıların geleceğini baltalamak ve kentimizdeki güvenliği ortadan kaldırmak'' dedi.

BAĞDAT'TA GÖSTERİLER

Irak'ın başkenti Bağdat'ta eski istihbaratçılar, iş için gösteri yaparken, Şiiler, bir imamın Amerikangüçlerince gözaltına alınmasını protesto etti.

Amerikan yetkililerinin karargah olarak kullandığı sarayın çevresinde, Irak istihbarat servisinin 2000 kadar eski çalışanı, işlerine geri dönme talebiyle gösteri yaptı.

Gösteri nedeniyle sarayın çevresinde güvenliğin artırıldığı belirtildi.

ŞİİLER ABD ASKERLERİNİ PROTESTO ETTİ

Öte yandan, başkentin güneybatısındaki Bayaa bölgesinde, 600 dolayında kişi, bir Şii camisinin imamının Amerikan güçlerince yasadışı olarak gözaltına alınmasını protesto etti.

''Amerika'nın Saddam'dan farkı yok'', ''Bugün pankart taşıyoruz, yarın silah taşıyacağız'' sloganları atan göstericilerin, imam serbestbırakılıncaya kadar oturma eylemi yapmayı planladığı da belirtildi.

Bir yerel yetkili, Amerikalıların kendisinden imamla Muayed Hazraci ile camide bir görüşme ayarlamasını istediğini söyledi.

Yetkili, camiye ulaştıklarında ise askerlerin imamla camide görevli Abdülcelil Şimli'yi, başlarına plastik torbalar geçirerek bilinmeyen bir yere götürdüklerini söyledi.

Yerel yetkililere göre, Amerikalılar, Hazraci ile Şimli'nin silah depoladığını ve Iraklılardan Amerikan işgaline karşı çıkmasını istediğini öne sürüyor.

Irak polisi ve Amerikan askerlerinin gösteri bölgesinde kontrol noktaları kurduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle