GeriDünya Irak'ta özel güvenlikçiler yine olaya karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta özel güvenlikçiler yine olaya karıştı

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kenti yakınlarında, bir yabancı güvenlik şirketinin elemanlarının karıştığı yeni bir olayda biri kadın üç kişi yaralandı.

Polis, ateş açan özel güvenlik şirketinin adının henüz belirlenemediğini belirtirken, Kerkük'e 40 km uzaklıktaki Kura Nicil köyü yakınlarında yerel saatle 15.30'da meydana gelen olayda Kürt uydu televizyonu Zagros için çalışan bir kadınla iki sivilin yaralandığını kaydetti.

Kerkük emniyet müdür yardımcısı General Turhan Yusuf, güvenlik şirketinin konvoyundan bir aracın, yanaşarak ateş açtığını, şirketin adını belirleyemediklerini söylerken, bir başka polis memuru da "üç aracın bir taksiyi sollarken, içlerinden birinden bir güvenlikçinin taksiye ateş açtığını gördüm. Onları durdurmaya çalıştım, ama beni fark etmediler. Olay yerinden 300 metre uzakta durdular, sonra da gittiler" diye konuştu.

Olaya karışan özel güvenlik şirketini belirlemek için Amerikalı ve Iraklı makamların ortak soruşturma başlattıkları belirtildi.

Blackwater güvenlik şirketinin elemanları 16 Eylül'de Bağdat'ta ateş açmış ve 17 sivil Iraklıyı öldürmüş, 9 Ekim'de de Unity Resources Group şirketinin korumaları, konvoylarına çok yaklaştıkları gerekçesiyle bir otomobile 40 mermi atarak, 2 Iraklının ölümüne neden olmuşlardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle