Dünya Irak'ta kanlı gün: 44 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta kanlı gün: 44 ölü

Irak'taki iki intihar saldırısında 44 kişi öldü. Bağdat yakınlarında bir tanker konvoyuna da saldırı düzenlendi. .

Bağdat'ta bir cenaze törenine önce havan topu, daha sonra intihar saldırısı düzenlendi, 36 kişi öldü.

Irak'ın kuzeyindeki Mikdadiye'de bir cenaze töreni sırasında düzenlenen saldırıda 36 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Diyala polisi, Bağdat'ın 90 kilometre kuzeyinde bulunan Mikdadiye'de bomba ve havan toplarıyla saldırılan cenaze töreninin, kentteki hastanenin yöneticisi Ahmed El Bakka'nın yeğeni için düzenlendiğini ve törende yaklaşık 100 kişinin bulunduğunu kaydetti.

Başbakan İbrahim Caferi'nin başında olduğu Şii Dava Partisi'nin yerel lideri de olan El Bakka'ya salı günü suikast girişiminde bulunulmuş, saldırıda yaralanan Bakka'nın yeğeni daha sonra hayatını kaybetmişti. Saldırganların cenaze törenine katılanların üzerine önce havan topu ve otomatik silahlarla ateş açtığı, ardından bir intihar saldırganının üzerindeki bombaları patlattığı kaydediliyor. Silah ve bombaların şiddetiyle mezar taşlarının kana boyandığı belirtiliyor.

Diyala polisinden Selam Hussin, bu saldırının bir “terörist eylem” olduğunu ve Şii-Sünni iç savaşını kışkırtmayı amaçladığını söyledi.

PAZAR YERİNDE BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA SALDIRI: 8 ÖLÜ 

Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyinde bomba yüklü araçla düzenlenen yeni bir saldırıda ilk bilgilere göre 8 kişi hayatını kaybetti.

Hastane ve polis kaynakları, Dura bölgesinde işlek bir alışveriş merkezi yakınlarındaki yolda meydana gelen patlamada 12 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Polis Yüzbaşısı Firras Giti, bombalı saldırının hedefinin polis devriyesi olduğunu ve bombanın civardaki bazı dükkan ile araçlara zarar verdiğini söyledi.  

Mikdadiye'de de bugün bir cenaze töreni sırasında önce ateş açılmış, ardından intihar saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda 36 kişi ölmüş, 40 kişi yaralanmıştı.

PETROL TANKERİ KONVOYUNA SALDIRI

Irak'ın başkenti Bağdat'ın doğusunda silahlı kişiler, petrol taşıyan tanker konvoyuna pusu kurdu.

Polis, 60 araçlık konvoya düzenlenen saldırıda 19 aracın tahrip olduğunu belirtti.

Saldırıdan sonra çatışma çıktığı, konvoya eşlik eden polislerle silahlı kişiler arasındaki çatışmanın halen sürdüğü belirtildi.

Sevkıyatın, ülkenin kuzeyindeki Beici'de bulunan ana rafinerinin kapanmasından sonra başkentte baş gösteren yakıt krizini azaltmak amacıyla yapıldığı kaydedildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle