GeriDünya Irak'ta El Kaide lideri El Meşhedani yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta El Kaide lideri El Meşhedani yakalandı

Irak'ta El Kaide lideri El Meşhedani yakalandı
refid:6916564 ilişkili resim dosyası

ABD komutanlığı, Irak'taki El Kaide'nin en üst düzeydeki Iraklı yetkilisinin yakalandığını açıkladı.

Amerikalı askeri sözcü Tümgeneral Kevin Bergner, Ebu Şehid olarak bilinen Halid Abdülfettah Davud El Meşhedani'nin, 4 temmuzda Musul'da yakalandığını söyledi. Bergner, "Irak El Kaidesi'nin lideri Ebu Eyüp El Mısri'nin yakın yardımcısı olan El Meşhedani'nin, Irak'taki El Kaide şebekesi içinde en üst düzey Iraklı olduğuna inanılıyor" dedi.

El Meşhedani'nin Mısır asıllı El Mısri ile El Kaide liderleri Usame bin Ladin ve Eyman El Zevahiri arasında aracı olarak çalıştığını anlatan Bergner, El Kaide liderliğiyle El Mısri arasındaki gerçek bağlantının sık sık El Meşhedani üzerinden yapıldığını kaydetti.

Bergner, ayrıca El Mısri ile El Meşhedani'nin, 2006 yılında Irak İslam Devleti adlı sanal örgütü kurduklarını söyledi. Bergner, Irak İslam Devleti'nin, El Kaide'nin kendisini gösteren son çabalarından olduğunu ve Irak halkına Taliban tipi bir devleti dayatma amacı taşıdığını belirtti.

El Meşhedani'nin sorguda, Irak İslam Devleti örgütünün lideri olduğu belirtilen Ebu Ömer El Bağdadi'nin, El Mısri tarafından yaratılan "kurmaca bir rolü" bulunduğunu ve internette yayınlanan kasetlerde kullanılan bir aktör olduğunu itiraf ettiğini söyledi.

Irak İslam Devleti, bir internet sitesinde yayınlanan açıklamasında liderinin El Bağdadi, savaş bakanınınsa El Mısri olduğunu açıklamıştı.

Bergner, El Meşhedani'nin kelimeleriyle Irak İslam Devleti'nin, Irak'taki El Kaide liderliği üzerine Iraklı bir görüntü geçiren ve yabancı etkisini gizleyen bir örgüt olduğunu aktardı.

Tümgeneral Bergner, El Meşhedani'nin 2,5 yıl önce, El Kaide'ye katılmadan önce Ensar El Sünnet'in lideri olduğunu, ardından El Kaide'nin Bağdat'taki medya sorumlusu ve daha sonra da Irak medya sorumlusu olarak görev yaptığını kaydetti.

Irak El Kaidesi'nin kuruluşu, Tevhid ve Cihad grubu lideri Ebu Musab El Zerkavi tarafından 2004'te ilan edilmişti. El Zerkavi Haziran 2006'da öldürülmüş, yerine El Mısri geçmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle