GeriDünya Irak'ta domuz gribi vaka sayısı 45'e yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta domuz gribi vaka sayısı 45'e yükseldi

Irak Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü bulaşmış hasta sayısının 45'e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlığın Genel Sağlık Dairesi Müdürü İhsan Cafer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sabah ellerine geçen son verilere göre, 9'u yabancı asker, 36'sı Irak vatandaşı 45 kişinin virüs kaptığını belirtti.

Cafer, Iraklılar'da şu ana kadar 10 domuz gribi vakasının tesbit edildiğini ve daha önce kendilerinde sözkonusu virisün tesbit edildiği hastaların çoğunun iyileştiğini kaydetti.

Cafer, ayrıca, acil durumlarda Irak nüfusunun % 25'nin ihtiyacını karşılamak amacıyla domuz gribi aşısı alımı için anlaşmalar imzaladıklarını söyledi. Cafer, ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın bu bulaşıcı hastalıktan korunmak ve halkı bilgilendirmek için bir sürü çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Bu arada, Irak'ta ilk domuz gribi vakaları, 23 Mayıs'ta ABD'nin Chicago kentindeki musabakalardan dönen Irak kadın milli basketbol takımı oyuncularının 6'sında tesbit edilmişti. Iraklı yetkililer, Irak'ta şu ana kadar domuz gribinden ölen olmadığını dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle