GeriDünya Irak'ta çoğunluk Şiilerin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta çoğunluk Şiilerin

Irak seçimlerinin resmi sonuçları açıklandı. 275 üyeli mecliste Şiiler 140, Kürtler 75 ve Başbakan Allavi'nin listesi 40 sandalye aldı.

Irak Seçim Komisyonu, 30 Ocak'ta yapılan seçimlerin sonuçlarını onayladı.

  

Sonuçların onaylanmasıyla, Şii partilerinin birleşmesinden oluşan Birleşik Irak İttifakı 140 sandalyeyle 275 üyeli yeni meclisin çoğunluğunu elde etti.

  

Kürt ittifakı 75, geçici Başbakan İyad Allavi'nin liderliğindeki blok ise 40 sandalye kazandı.

 

Kalan sandalyeler, alınan oy sayısına göre seçimin diğer adayları arasında paylaşıldı.

  

Yeni meclis, 10 ay süreyle görev yapacak ve yeni anayasanın taslağını hazırlayacak. Meclisin ilk işi devlet başkanı ve iki yardımcısını seçmek olacak.

 

IRAK'TA ŞİİLER BAŞBAKAN ADAYI KONUSUNDA ANLAŞAMADI

 

Seçimlerden birinci sırada çıkan Şii listesinde yer alan adaylardan hangisinin başbakan olacağı konusunda başkent Bağdat'ta bugün yürütülen müzakelerden sonuç çıkmadı.

  

Büyük Ayetullah Ali Sistani'nin desteklediği Şii listesinde yer alan Dava partisinin siyasi büro üyesi Nuri Kemal Muhammed, “Görüşme, başbakan adayının yanı sıra bakanların seçiminde belirleyici ölçütlerinin incelenmesine yönelikti” dedi.

  

Şiilerin oluşturduğu Irak Birleşik İttifakı'nın başındaki Abdülaziz El Hekim'in Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) merkezinde yapılan toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Kemal Muhammed, “Atamalar bir sonraki toplantıya bırakıldı. Gelecek hafta karar haftası olacak. Toplantı pazartesi ya da salı yapılacak” diye konuştu.

  

Görüşmenin diğer katılımcıları, başbakanlık için Dava partisi lideri ve geçici Devlet Başkan Yardımcısı İbrahim Caferi ile Irak Ulusal Konseyi lideri Ahmed Çelebi'nin isimlerinin geçtiğini kaydetti.

 

Seçimlerde oyların yüzde 48.1'ini aldığı açıklanan Şii listesinin üyelerinin iki aday için gizli bir oylama yapma niyetinde oldukları da belirtiliyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle