GeriDünya Irak'ta bir ayda 10 bin kişi öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta bir ayda 10 bin kişi öldü

Irak Sağlık Bakanlığı, ABD'nin öncülüğünde ülkeye 10 yıldır uygulanan ambargo yüzünden halkın çektiği acıların devam ettiğini ve Kasım ayında meydana gelen ölümler içinde 10 binin üzerinde ölümün doğrudan yaptırımlardan kaynaklandığını bildirdi.

ÖLENLERİN ÇOĞU ÇOCUK

Resmi INA ajansına göre, BM yaptırımlarına bağlı olarak hastalıktan ölümlerin arttığını dünyaya bir kez daha hatırlatan Irak Sağlık Bakanlığı, Kasım ayında 5 yaş altındaki 7 bin 556 çocuğun öldüğünü, ölümlerin 3 bin 390'ının da şeker hastalığı, kanser ve kalp rahatsızlıklarından kaydedildiğini açıkladı.

Çocukların, ishal, zatürree, solunum rahatsızlıkları ve yetersiz beslenmeden yaşamlarını yitirdikleri kaydedildi.

Bakanlık, ambargodan bir yıl önce, yani 1989'da çocuk ölümlerinde bu hastalıklardan ölenlerin sayısının 258, erişkin ve yaşlılar içindeki sayının da 422 olduğunu duyurdu. Çocuklar için verilen sayı, bakanlığa göre çocuk ölümlerinin ambargo yüzünden 30 kat arttığına işaret ediyor.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ise Ağustos ayındaki raporunda Irak'ta ambargoya bağlı çocuk ölümlerinin Bağdat hükümetinin denetimindeki orta ve güney Irak'ta 2 kattan daha fazla arttığını kaydediyor.

Irak Sağlık Bakanlığı, BM Yaptırımlar Komitesi'nin 1996'da Irak'a sınırlı petrol satışı karşılığı gıda, ilaç ve diğer yardım malzemelerini satın almasına izin vermesine rağmen, ülkede durumun fazla değişiklik göstermediğine işaret ediyor.

Irak hükümeti, Aralık 1999'da, BM Güvenlik Konseyi'nin ''Kitle imha silahlarının denetimine (yeniden) izin ver, ambargo hafifletilsin'' girişimini reddetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle