GeriDünya Irak'ta ABD hesabına çalışan siviller, ABD'li askerlerden fazla
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta ABD hesabına çalışan siviller, ABD'li askerlerden fazla

Irak’ta ABD’nin finanse ettiği sivillerin sayısının, ülkedeki ABD’li askerlerin sayısından yüksek olduğu bildirildi. 160 bin ABD’li askerin görev yaptığı Irak'ta, ABD’li şirketlerce istihdam edilen sivillerin sayısı 180 bini geçti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) verilerine göre, ABD kontratları kapsamında Irak’ta çalışan ve ABD özel müteahhitlik şirketlerince istihdam edilen sivillerin sayısı 180 bini geçti. Bu kişilerin arasında Amerikalılar, Iraklılar ve yabancılar da bulunuyor.

Buna karşın, Irak’ta 160 bin Amerikan askeri ve birkaç bin ABD’li sivil kamu personeli de görev yapıyor.

Söz konusu rakamları yayınlanan Los Angeles Times gazetesi ise, Irak’taki özel müteahhitlik şirketlerin istihdam ettiği personele ilişkin verilerin, Bush Yönetiminin Irak işgali konusunda ne ölçüde özel sektöre dayandığını gösterdiğini yazdı.

İSTEYENLER KOALİSYONU DEĞİL, FATURA KESENLER KOALİSYONU

Gazeteye konuşan ABD’li düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü uzmanı Peter Singer de verilerin ABD’nin Irak’a yetersiz sayıda asker ile girdiğini kanıtladığını belirterek “Bu, isteyenler koalisyonu değil, fatura kesenler koalisyonu” sözlerini kullandı.

ABD’nin resmi verileri, Irak’ta ABD’li şirketlerce istihdam eden sivillerin arasında en az 21 bin Amerikalı, 43 bin yabancı ve 118 bin Iraklının bulunduğunu da ortaya koydu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle