GeriDünya Irak'ta 7 Çinli kaçırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta 7 Çinli kaçırıldı

Irak'ın orta kesiminde 7 Çinlinin kaçırıldığı bildirildi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Irak'ın başkenti Bağdat'taki bir Çinli diplomata dayanarak verdiği haberde, Çinli grubun Irak'ın orta kesiminde silahlı kişilerce kaçırıldığını duyurdu.


Çin, silahlı kişilerce kaçırılan 7 Çinli rehinenin kurtarılması için Irak'a çağrıda bulundu.Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'tan ayrıca, rehinelerin kurtarılması yönündeki çabaların koordine edilmesi için diplomatik ekip kurulması da istendi.

AMERİKALIYI KAÇIRANLAR ÖLDÜRME TEHDİDİNDEN VAZGEÇTİ


Irak'ta, kendisini arabulucu olarak tanıtan Mezher El Dulayimi, Amerikalı Thomas Hamill'i kaçıran kişilerin, zorlu geçen müzakerelerin ardından rehineyi öldürmekten vazgeçtiğini açıkladı.

El Dulayimi, ölüm tehdidinin kaldırılması için yoğun çaba sarfedildiğini ve grubun rehineyi öldürmekten vazgeçtiğini belirterek,''Olay çözüldü'' dedi. El Dulayimi, elinden yaralı olan Hamill'e tıbbi müdahalede bulunulduğunu ve iyi olduğunu da belirtti. El Cezire televizyonu, sivil giyimli Amerikalı rehine Thomas Hamill'in görüntülerini yayınlamıştı.


JAPONLARIN SERBEST BIRAKILMA UMUDU SÜRÜYOR


Irak'ta kaçırılan Japon vatandaşlarıyla ilgili de gelişmeler kaydedildiğini belirten El Dulayimi, Japon vatandaşlarının serbest bırakılmaları için önemli bir adım atıldığını söyledi.


Iraklıların haklarını savunan bir birliğin yetkilisi olan El Dulayimi, Japonları elinde tutan ve serbest kalmaları için Irak'taki Japon birliklerinin geri çekilmesini ve Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın Felluce'ye bir heyet göndermesini talep eden kişilerin Japonları önümüzdeki günlerde serbest bırakacağını umduğunu kaydetti.

El Dulayimi, ''Rehineleri ellerinde bulunduranların 24 saatlik ültimatomunu iptal ettirmek için çaba sarfediyoruz ve önümüzdeki günlerde rehineleri serbest bırakacaklarını umuyoruz'' dedi. Ültimatom bugün yerel saatle 17.00'de son buluyor.

Rehineleri elinde tutan ''Mücahitler Tugayı'' adlı grup,  Japonya hükümetine seslenerek, Irak'tan askerlerini çekmesini, aksi takdirde rehineleri öldürecekleri tehdidinde bulunmuştu. Kaçırılan Japonların yardım görevlileri Noriaki Imai (18), Nahoko Takato (34) ve foto muhabiri Soichira Koriyama (32) olduğu belirtilmişti.


CHENEY'DEN YARDIM SÖZÜ


ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi'ye, Irak'taki Japon rehineler konusunda ellerinden geleni yapacakları sözünü verdi.


Bir Japon yetkili, Japonya'yı ziyaret etmekte olan Cheney'nin Koizumi ile bu sabah Tokyo'da biraraya geldiklerini söyledi. Yetkili, görüşmede, Cheney'in, ''Washington'un 3 Japon rehinenin bırakılmasının temini için her şeyi yapacağını'' söylediğini aktardı.

''REHİNELERİN TAMAMI BUGÜN SERBEST BIRAKILABİLİR''


Irak Geçici Yönetim Konseyi üyesi Muhsin Abdül Hamid, direnişçiler tarafından rehin alınan bütün yabancıların bugün geç saatlerde serbest bırakılabileceğini söyledi.


Hamid, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Müslüman Dinadamları Birliği önceki gün rehin almayı yasaklayan bir fetva yayınladı ve bu nedenle 12'den fazla rehine serbest bırakıldı'' dedi.


Konsey üyesi, ''Dün gece bölgedeki insanlarla mümkün olduğu kadar konuşmaya çalıştık ve inşallah geri kalanları da bugün geri alacağız''dedi.

Hamid, serbest bırakıldığını söylediği rehinelerin kimlikleri hakkında ise hiçbir ayrıntı vermedi. Irak'ta halen rehine tutulan yabancıların sayısı tam olarak bilinmiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle