GeriDünya Irak'ta 3 günlük bilanço 123 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta 3 günlük bilanço 123 ölü

Irak'ta Şiiler ile ABD askerleri arasındaki çatışmalarda 3 günde 105 Iraklı, 18 Amerikan askeri öldü. Şiilerin ayaklanma dalgası, büyüyerek Irak'ı sarıyor.

Irak'ta Şii lider Mukteda El Sadr yandaşlarının başlattığı ayaklanma dalgasıyla birlikte, ülkenin birçok yerinde Amerikan güçlerine karşı onlarca kişinin hayatına mal olan şiddetli çatışmalar sürüyor.   

Aralarında Bağdat, Amara, Basra, Kerbela, Necef ve Kut'un da olduğu birçok yerleşim biriminde pazar gününden beri çıkan çatışmalarda, şu ana kadar toplam en az 105 Iraklı hayatını kaybetti, 500'ü de yaralandı. Ölenlerin 57'si, Bağdat'ın Sadr semtindeki çatışmalarda hayatını kaybetti.

Yine Pazar gününden bu yana çatışmalarda, 18 Amerikan askeri ile 1El Salvadorlu asker öldürüldü.

NASIRİYE'DE 15 ÖLÜ

Ülkenin güneyindeki Nasıriye'de, İtalyan askerleriyle Sadr'ın ''Mehdi Ordusu'' arasındaki çatışmalarda, 15 Iraklı sivil ve asker hayatını kaybetti.

İtalyan yetkililer, dün gece çıkan çatışmalarda 4 İtalyan askeri aracının yakıldığını açıkladı. Olaylarda 12 İtalyan askerinin yaralandığı, ancak hayati tehlikeleri olmadığı belirtildi.

Nasıriye'deki İtalyan ordusundan sözcü Binbaşı Simone Schiavone, 2 günlük sivil ayaklanmanın ardından düzeni sağlayabilmek için bu sabah geniş çapta bir operasyon başlattıklarını açıkladı.

Kentin ikiye bölündüğünü hatırlatan Schiavone, stratejik köprüleriele geçiren Sadr yanlılarına karşı yapılan operasyona 500 İtalyan askerinin katıldığını kaydetti.   

FELLUCE'DE OPERASYON

Bağdat'ın batısında bulunan ve Irak'taki Amerikan karşıtı direnişin en önemli merkezi konumundaki Felluce'den de kentin bazı yerlerinde çatışmalar olduğu haberleri geliyor.

Sünnilerin yaşadığı Felluce'ye dün operasyon başlatan Amerikan deniz piyadeleri, kentte sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve giriş çıkışları kapatmıştı.

Amerikalı 4 güvenlik çalışanının geçen hafta öldürülüp asılmasınınardından, dün Irak güvenlik güçleri ile 1200 Amerikan askeri Felluce'de operasyon başlatmıştı.

BAĞDAT, AMARA, KUT, KERBELA, BASRA

Ayaklanma dalgasının kabardığı Irak'taki diğer kent ve kasabalardada çatışmalar ve ölüm haberleri gelmeye devam ediyor.

Bağdat'ın Şii bölgesinde dün ve bugün düzenlenen çeşitli saldırılarda 7 Amerikan askeri ölürken, pazar gününden bu yana  öldürülen Amerikan askeri sayısı 18'e yükseldi.

Güneyde İngiliz askerlerinin denetimindeki Amara'da ve Ukraynalı askerlerin görev yaptığı Kut'ta da çatışmalar olduğu haberleri geliyor.

Amara'da son 48 saatte 12 kişinin öldüğü duyurulurken, Kut kentinin ise Sadr milislerinin kontrolüne geçtiği bildiriliyor.

AFP'ye açıklama yapan Iraklı bir güvenlik yetkilisi, Sadr milislerinin, Kut'taki valilik binasını, resmi binalarla TV ve radyoyuele geçirdiğini söyledi. Ukraynalı askerlerin bu sabah vilayet binasını geri almaya kalkıştığı, ancak milisler tarafından geri püskürtüldüğü bildirildi.

Çatışmaların olduğu Şii kentlerinden Kerbela'da ise dün akşam Bulgar üssüne saldırı düzenlendiği, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.     

Yerel bir hükümet yetkilisi, Kerbela'nın güneyindeki çatışmalarda da Polonyalı askerlerin 2 militanı yaraladığını söyledi.

Basra'daysa çatışmaların hafiflediği, vilayet binasını işgal eden Sadr'a bağlı milislerle koalisyon güçleri arasında dün gece yapılan anlaşma sonucu kentte kontrolün Irak polisinin eline geçtiği bildirildi.

Irak'taki çatışmalar şiddetlenerek sürerken, ABD Başkanı George Bush, dün akşam Şii lider Sadr ile ilgili olarak, Sadr'ın şiddete başvurmaya devam etmesine izin verilmeyeceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle