GeriDünya Iraklılarla savaşmayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Iraklılarla savaşmayız

Yeni oluşturulan Irak ordusu, Felluce’deki direnişi kırmaya çalışan Amerikan askerlerinin yardım talebini, ‘Iraklılar’la savaşmak için herhangi bir anlaşma imzalamadık’ diyerek reddetti. Direnişçiler, dün aralarında 2 Türk’ün de bulunduğu 10 yabancıyı serbest bıraktı.

IRAK’taki direnişin kalesi Felluce’de dün yürürlüğe girdiği bildirilen ateşkese rağmen çatışmalar devam ederken, Iraklı askerler Felluce’de Amerikan ordusuna direnen güçlere karşı savaşmayı reddediyor. Yeni Irak ordusundan bir taburun askerleri, geçen hafta Felluce’nin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Amerikan askerlerine yardıma gitmeyi reddettiler. Iraklı askerler, ‘Biz Iraklılarla savaşmak için herhangi bir anlaşma imzalamadık’ dediler.

Sünnilerle Amerikan askerleri arasında bir haftadır çatışmaların sürdüğü Felluce kentinde dün sabah 9:00’da ateşkesin yürürlüğe girdiği açıklandı. Ancak ateşkese rağmen çıkan çatışmalarda 1 Iraklı öldü, 2 Amerikan askeri yaralandı.

APACHE DÜŞÜRÜLDÜ

Bağdat’ın batısında bir Amerikan Apache helikopteri silahlı kişilerce düşürüldü. İki mürettebatın öldüğü bildirildi. Necef’te İspanyol askerleri ile Şii milisler arasında çıkan çatışmada 1 Iraklı sivil yaşamını yitirdi. Kuzeydeki Kerkük kentinde, Amerikan güçleriyle çatışmaya giren 4 Iraklı öldürüldü. Irak’ta Şii lider Mukteda Sadr’ın güneydeki Nasıriye kentinde bulunan bürosunun İtalyan askerleri tarafından yıkıldığı bildirildi.

10 REHİNE SERBEST

Direnişçiler, dün, ikisi Türk olmak üzere 8 yabancı kamyon şoförüyle bir İngiliz sivili de serbest bıraktı. Türk şoförlerin adının, Hataylı Mustafa Hüseyin Güzel ve Ankaralı Muammer Biçer olduğu belirlendi. Katar’ın El Cezire televizyonuna ulaştırılan kasette, maskeli bir direnişçi, ‘Bu kişileri, koalisyon güçleriyle iş yapmayacaklarından emin olduktan sonra ve Müslüman Din Adamları Birliği’nin çağrısı üzerine serbest bıraktık’ dedi.

Türk şoförlerin yanısıra, üç Pakistanlı, bir Hintli, bir Nepalli, bir Filipinli ve bir İranlı’nın serbest bırakıldığı açıklandı. Nasıriye’de ise, geçen hafta kaçırılan İngiliz sivil Gary Teeney koalisyon güçlerine teslim edildi.

Serbest bırakılan iki Türk, Mustafa Hüseyin Güzel ile Muammer Biçer de, El Cezire’de yayınlanan görüntülerde diğer 7 şoförle beraber yer alıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle