Dünya Haberleri

DÜNYA

  Iraklı Kürtlere işkence suçlaması

  LONDRA (ANKA)
  03.07.2007 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak’taki Kürt bölgesel yönetiminin cezaevlerindeki tutsaklara işkence uygulandığı bildirildi.

  Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch), 58 sayfalık “Girdaba Yakalananlar: Kürdistan Güvenlik Güçlerinin İskence ve Adil Yargılama Hakkını İnkar Uygulamaları” başlıklı raporunda Kuzey Irak’ta tutsaklara yaygın ve sistematik bir şekilde kötü muamele edildiği belirtildi.

  Tutsakların adil yargılanma haklarından yoksun bırakıldığı kaydedilen raporda, Kürt yönetiminin kötü muameleden sorumlu olduğu saptanan cezaevi ve sorgu görevlilerini cezalandırması istendi.

  BBC Türkçe Servisine göre, 150'yi aşkın tutsağın ifadelerine ve Nisan-Ekim 2006 tarihleri arasında bölgede yapılan araştırmalara dayandırılan raporda Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan Yurtsever Birliği'nin kendi özel güvenlik güçleri ve hapishaneleri olduğu hatırlatılarak özetle şöyle deniyor:

  "Her iki gücün elinde yüzlerce tutuklu bulunmaktadır. Bu tutukluların çoğu terör suçlarıyla ilgili olarak tutuklanmıştır.

  Tutuklular güvenlik güçlerinin kendilerini demir çubuklarla ve diğer araçlarla dövdüklerini, uzun süreler boyunca baskı altında tuttuklarını ve kendilerini birkaç gün boyunca gözü bağlı ve kelepçeli bir şekilde tuttuklarını belirtmişlerdir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı