GeriDünya Irak'ın kuzeyindeki seçimlere katılım yükesek oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ın kuzeyindeki seçimlere katılım yükesek oldu

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı ve bölgesel parlamentonun üyelerinin belirlenmesi amacıyla yapılan seçimin, sorunsuz ve şeffaf bir biçimde geçtiği bildirildi.

Seçimin ardından Erbil International Otel'de düzenlenen basın toplantısında ilk olarak, bölgesel yönetimin içişleri yetkilisi Kerim Sincari, gösterdikleri yoğun çabadan dolayı bütün güvenlik birimlerine ve bu birimlere yardımcı olan halka teşekkür etti. Sincari, seçimler sırasında kayda değer bir olay olmadığını belirterek, “Bu bizim için çok büyük bir mutluluk. Gurur verici bir olaydı” dedi.

Ardından söz alan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Fereç Haydari, seçimin şeffaf ve sorunsuz bir biçimde geçtiğini ve toplam katılım oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Haydari, “Bugün 2.5 milyon seçmen vardı. Ufak tefek aksaklıklar yaşadık, bunlar da sistematik aksaklıklardı. Örneğin kimi yerlerde seçim 15 dakika gecikmeyle başladı, bu da doğaldır” dedi. Kayda değer büyük ihlaller olmadığını vurgulayan Haydari, katılım oranlarının Erbil'de yüzde 97, Süleymaniye'de yüzde 94.5, Duhak'ta yüzde 84, Bağdat'ta ise yüzde 15 civarında olduğunu açıkladı. Genel katılımın yüzde 74 dolayında olduğunu belirten Haydari, “Bu çok büyük bir rakamdır” diye konuştu.

Haydari, seçimde oy kullanma süresinin neden 1 saat uzatıldığıyla ilgili soruya ise, “Seçim, zamanlaması itibariyle çok sıcak bir döneme rast geldi. Öğle saatlerinde özellikle yaşlıların oy kullanma oranı zayıftı. Saat 16.00'dan sonra seçime katılımın arttığı görülünce, insanlar rahat oy kullansın diye süreyi uzatmayı uygun gördük” yanıtını verdi.

Değişim listesi ve muhalif listelerden yakınmalar geldiği biçimindeki soru karşılık ise Haydari, şu ana dek kendilerine resmi hiçbir şikayet ulaşmadığını, resmi bir şikayet gelmesi durumunda bunu değerlendireceklerini ve gereğini yapacaklarını kaydetti.

Haydari, seçime müdahale eden bir seçim görevlisinin ise sandık başından uzaklaştırıldığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.
Daha önce, basın toplantısında seçimlerin gayriresmi sonuçlarının açıklanacağı duyurulmuştu, ancak uzak bölgelerden oy sayım sonuçları gelmediği için sonuçların ilerleyen günlerde açıklanacağı bidirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle