GeriDünya "Irak'a savaş için sağlam kanıt gerekir"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Irak'a savaş için sağlam kanıt gerekir"

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, ABD'yi hedef alan terörist saldırıların arkasında Irak'ın bulunduğuna ilişkin inanılır kanıtlar ortaya çıkarılması durumunda, Türkiye'nin Irak konusundaki tutumunu gözden geçireceğini söyledi.

Loğoğlu, Amerikan savunma çevrelerinin dergisi olarak bilinen Defense News'a verdiği demeçte, Türkiye'nin ABD ile mevcut ilişkilerini ''stratejik ilişki'' düzeyine çıkarmak istediğini belirtti.

Büyükelçi Loğoğlu, ''ABD'nin teröre karşı açtığı savaşın Irak'ı da kapsaması durumunda Türkiye'nin tutumunun ne olacağı'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Savaşın, bizim yakınımıza, komşu bir ülkeye yayılmasını kesinlikle tercih etmiyoruz. Arap dünyası bundan büyük kaygı duyuyor. Böyle bir durumun Ortadoğu barış sürecine de olumsuz etkisi olur, bölgedeki hassas dengeler bozulur. Ancak Irak'ın ABD'ye karşı düzenlenen terörist saldırıların arkasında olduğuna ilişkin inanılır, sarsılmaz kanıtlar ortaya çıkarılırsa, Türkiye bu durumu gözardı etmez. Türkiye, böyle bir durumda konumunu gözden geçirir.''

Türkiye'nin Afganistan'daki operasyona katkı sağladığını hatırlatan Loğoğlu, ''Terörizme karşı savaşta, uluslararası koalisyonun yanında ne gerekiyorsa hepsini yapıyoruz. Biz de terörden çok çektik'' dedi.

ABD'nin şu anda dünyada sadece İngiltere, Kanada ve İsrail ile stratejik ilişkileri olduğunu anlatan Büyükelçi Loğoğlu, Türkiye'nin ABD ile halen bir alt seviye olan ''stratejik ortaklık'' niteliğindeki ilişkilerini ''stratejik ilişki'' düzeyine çıkarmayı arzuladığınıbildirdi.

Türkiye'nin itirazına karşın Avrupa Birliği'nin tek yanlı bir kararla Güney Kıbrıs'ı üyeliğe kabul etmesi durumunda Ankara'nın tepkisinin ne olacağının sorulması üzerine Loğoğlu, ''Böyle bir durum,Türkiye-AB ilişkilerinde büyük baskıya yol açar. Türkiye-AB ilişkilerini çökertir mi? Umarım hayır, ancak Türkiye, böyle bir karara karşı kesinlikle tepkisini ortaya koyar. Bu durum, sadece Türkiye için değil, AB için de zorluklara yol açar. Ancak yine de, Türkiye'nin AB'ye üye olma isteğinin ortadan kalkacağına inanmıyorum''dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle