Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak'a 'Haşdi Şabi'yi lağvedin' çağrısı

  DW Türkçe
  03.12.2017 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Paris’te IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bağdat’tan milis güçlerini lağvetmesini istedi. Macron ayrıca iki taraf arasında diyalog çağrısında bulundu.

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yöneticileriyle görüştükten sonra Irak'tan Haşdi Şabi'nin de aralarında bulunduğu milis kuvvetlerini lağvetmesini istedi.

  IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve yardımcısı Kubad Talabani ile Paris'te cumartesi günü bir görüşme yaptıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Macron, "Kademeli olarak sivilleştirme olması çok önemli; özellikle son birkaç senede oluşan Haşdi Şabi'nin sivilleştirilmesi ve bütün milislerin kademeli olarak lağvedilmesi” dedi.

  Çoğunlukla Şii milislerden oluşan ve Irak hükümetinin desteklediği Haşdi Şabi, İran'a yakınlığıyla biliniyor. IKBY yönetimi, Haşdi Şabi'nin Kürtlere karşı kötü davrandığını iddia ediyor.

  MACRON'DAN DİYALOG ÇAĞRISI

  25 Eylül'de IKBY'nin kontrolü altındaki bölgelerde gerçekleştirilen ve "evet” sonucunun çıktığı bağımsızlık referandumu sonrasında IKBY ile merkezi Irak yönetimi arasında ilişkiler gerilmişti.

  Irak hükümet birlikleri ve Haşdi Şabi milisleri, Kerkük'e askeri operasyon düzenleyerek kenti ve başka bölgeleri IKBY destekli peşmergeden geri almış ve IKBY'ye uluslararası uçuşları yasaklamıştı.

  1 Kasım'da görev süresi dolan IKBY Başkanı Mesud Barzani görevi bırakırken, Başbakan Neçirvan Barzani yönetimindeki hükümet Bağdat ile yaşanan sorunlara çözüm arayışını sürdüyor.

  Irak Anayasası'nın öngördüğü çerçevede iki taraf arasında diyalog kurulması için çağrı yapan Macron, "yapıcı bir diyaloğun” merkezi hükümetin IKBY üzerindeki baskısını azaltacağına inandığını söyledi.

  Etiketler: haberler , macron , haşdi şabi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı