GeriDünya Irak ve Afganistan'da ABD işkencesinin yeni belgeleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak ve Afganistan'da ABD işkencesinin yeni belgeleri

Irak ve Afganistan'da, Amerikan güçlerince tutuklulara işkence ve kötü muamele yapıldığına ilişkin yeni belgeler açıklandı.

Amerikan Medeni Haklar Birliği tarafından yayımlanan ordu belgelerinde, bir Iraklı tutuklunun beyzbol sopasıyla dövüldüğü, burnunun ve kolunun kırıldığı belirtiliyor.

  

Belgelerde yer alan bir fotoğrafta da Afganistan'daki bir grup Amerikan askerlerinin, bağlanmış ve başlarına çuval geçirilmiş tutuklularla, onları idam edermiş gibi alay ettiklerini, silahlarını enselerine dayadıklarını ortaya koyan sahneler yer alıyor.

  

Hükümete ait bu belgeler, mahkeme kararı yoluyla Medeni Haklar Birliği'nin eline geçti. Birlik avukatlarından Jameel Jaffer yaptığı açıklamada, “Bu yeni belgeler, tutuklulara kötü muamelenin kısmi veya münferit olmadığına, yaygın ve sistematik olduğuna ilişkin yeni kanıtlar getiriyor” dedi.

  

Jaffer, yeni belgelerin, bu tür ihlallerle ilgilenmesi gereken Amerikan yönetiminin, en azından bazı vakalarda, bu konudaki görevini gereği gibi yerine getirmediğine ilişkin de yeni kanıtlar getirdiğini söyledi.

  

Ordu sözcüsü Albay Joe Curtin de bu yeni belgeleri ciddiye aldıklarını ve sorumlusu olan askerleri adalet önüne çıkaracaklarını söyledi.

  

Açıklanan belgelerde yer alan bir dosyada bir Iraklının ifadesi yer alıyor. Bu kişi, Eylül 2003'te evine, bazıları sivil giyimli Amerikan askerlerinin geldiğini ve kendisini sürekli dövdüklerini belirtiyor. Dipçikle başına, midesine vurulduğunu belirten bu Iraklı, ”Kolumu çıkardılar, burnumu kırdılar” diyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle