GeriDünya Irak’taki durum istendiği gibi değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’taki durum istendiği gibi değil

Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘Irak’ta sadece, Kürtler ile Şiiler arasında değil, Kürt, Şii, Türkmen, Sünni ve Arap’ı da kapsayan bir anayasa olması lazım’ dedi. Erdoğan, Türk-Umman İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bölge ülkeleriyle karşılıklı güven, dostluk ve kardeşlik üzerine bina ettiği bir geleceği olduğunu vurguladı. Erdoğan, bu geleceği bütün bölge ülkeleriyle gerçekleştirmek istediklerini söyleyerek, şöyle dedi:

ÖNEMLİ BİR YÜK

Irak’a komşu bir ülke olarak üzerimizde önemli bir yük var. Irak’a komşu ülkelerin Dışişleri bakanları, savaş başlamadan önce bir toplandı. Şimdi de İçişleri bakanları bir araya geldi. New York’taki BM Zirvesi’nde, bu sürecin liderler seviyesinde başlatılması yönünde öneride bulunduk.

HERKESE ANAYASA

Irak’ta şu anki durum, pek de arzu edildiği gibi gelişmiyor. Anayasa için yapılan hazırlıklar çok da beklenen, arzu edilen gelişme noktasında değil. Bunu başarabilmek için özellikle komşu ülkelerin bir araya gelmesi lazım. Irak’ta yaşayan tüm halkın katılımının olduğu bir anayasa gerekiyor. Sadece, Kürtler ile Şiiler arasında değil, Kürt, Şii, Türkmen, Sünni ve Arap, hepsini kapsayan bir anayasa olması lazım. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin, Irak’ın tüm halkına ait olduğunu ortaya koyan bir anayasa lazım. Halk, bu anayasada benim de hak, hukuk ve özgürlüklerim güvence altına alınıyor, diyebilmeli.

GAZZE’DEKİ OLAYLAR

İsrail ve Filistin arasında atılan olumlu adımların ardından Gazze’de yaşanan gelişmeler üzüntü verici. Ortadoğu’daki barış dünyayı çok olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle