GeriDünya Irak’ta korkulan sona doğru gidiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’ta korkulan sona doğru gidiliyor

Irak’ta korkulan sona doğru gidiliyor

Batı basını, Irak'taki son gelişmelerin en çok kuşku duyulan iç savaşın çıkması ihtimalini güçlendirdiğini yazıyor.

Irak’ta savaşın bittiği günden bu yana en çok endişe edilen konu ülkede bir iç savaş çıkması idi. Son gelişmeler Irak’ın iç savaşın eşiğine geldiğini gösteriyor. İngiliz The Guardian gazetesi de manşetten verdiği haberinde “Irak iç savaşa doğru kayıyor” başlığını kullanıyor.

 

Haberde Samarra kentinde Şiilerce kutsal sayılan bir türbenin bombalanmasının ardından ülkede gerilimin tırmandığı belirtiliyor. Olayın ardından Bağdat’ta onlarca Sünni camiine saldırı düzenlendiği ülke genelinde çıkan çatışmalarda en az 6 kişinin öldüğü haber veriliyor. Gazete Iraklı, İngiliz ve Amerikalı yöneticilerin halka sakin olmaları çağrısı yaptığını yazıyor.

 

Guardian’a açıklamalarda bulunan Şiilerin önde gelen yöneticilerinden Ayetullah Beşir el-Necefi “Bu Irak’ta iç savaş başlatmak için yapılmış bir saldırıdır. Biz hükümeti ve Amerikalıları kutsal mekanları koruma altına almaları için uyardık. Bunu yapmak zorundalar eğer yapmazlarsa halk kendi güvenlik önlemlerini kendisi alacaktır” diyor.

 

Haberi manşetine taşıyan bir başka gazetede Fransız Le Monde gazetesi. Le Monde “Samarra’daki saldırının ardından Irak’ta Şiiler ile Sünniler karşı karşıya geldiler” başlığını atıyor. Gazete saldırının hemen ardından ilk kınama mesajlarının ABD, İran ve İngiltere’den geldiğini yazıyor. Le Monde, Beyaz Saray sözcüsünün de yaptığı açıklamada “Teröristler bir kez daha tüm insanlığın ve tüm inançların düşmanı olduklarını gösterdiler” dediğini belirtiyor. İngiltere dışişleri bakanı Jack Straw da saldırıyı iç savaş başlatmak adına yapılmış ucuz bir girişim olarak değerlendiriyor.

 

İspanyol El Mundo gazetesi de manşetinde “Irak devlet başkanı iç savaş uyarısı yapıyor” diye yazıyor. Gazete Irak devlet başkanı Celal Talabani’nin yaptığı açıklamada Irak halkından bu saldırının bir iç savaşa dönmesine izin vermemesini istediğini belirtiyor.

 

TÜRKİYE KENDİ KENDİNİ AYAĞINDAN VURDU

 

The Washington Times gazetesinde Tülin Daloğlu imzalı köşe yazısında Filistin seçimlerini kazanan Hamas’ın yetkililerinin Türkiye ziyareti böyle değerlendiriliyor. Yazıda “eğer Ankara kamuoyuna duyurduğu gibi gerçekten bu gezi ile stratejik bir kazanım elde etmeye çalıştı ise buna ve bu gezinin batılı ülkelerin koordinasyonu ile yapıldığına inanmak çok zor. Türkiye kendi kendini bacağından vurmuş görünüyor.

 

Bu gezinin savunulacak hiçbir tarafı yok. Söz konusu gezi Türkiye’nin bölgede bir güç olmasına yardımcı olmuyor ya da bölgedeki çıkarlarına hizmet etmiyor. Eğer Ankara bölgede bir güç olmak istiyorsa Washington’u yanına almalı. Filistin için Amerikalı geçici işbirliği gücü başkanı büyükelçi Ziyad Asali de Amerika doğrudan ya da dolaylı hiçbir şekilde Hamas ile görüşmek istemiyor. Ankara büyük bir oyun oynuyor ve göründüğü kadarıyla da bu girişimi son derece hazırlıksız yaptı şeklinde konuştu” deniliyor.

 

MICROSOFT'A KARŞI YENİ DAVA

 

Financial Times gazetesinin manşet haberinde dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft hakkında rakiplerinin yeni bir dava başvurusuna hazırlandıkları belirtiliyor. Gazete IBM, Oracle, Sun Microsystems ve Nokia tarafından hazırlanan dava başvurusunda Microsoft şirketinin bir kez daha anti-tekel yasasına muhalefet etmekle suçlandığına dikkat çekiyor.

 

Söz konusu şirketler Mıcrosoft’un mevcut konumunu kullanarak yeni girişimcilerin önünü kestiğini ve tüketicilerin de piyasadaki yazılımlar arasından seçim yapmasını önlediğini iddia ediyorlar. AB komisyonu da yeni dava konusunda detaylı bir çalışma ve inceleme yapılacağını belirtiyor. Microsoft şirketi de komisyondan kendilerine gelen sorulara en kısa zamanda ve detaylı biçimde yanıt vereceklerini ifade ediyorlar.

 

/images/100/0x0/55eab1d9f018fbb8f890c8c6AMERİKA'DA LİMAN İŞLETMELERİNİN DEVRİ TARTIŞMASI ALEVLENDİ

 

The New York Times gazetesi manşet haberinde ülkedeki 6 limanın işletmesinin Dubai şirketine verilecek olması tartışmasının Beyaz Saray ve kongre arasında ciddi gerilime neden olduğunu yazıyor. Gazete 6.8 milyar dolarlık anlaşma ile liman işletmelerinin Dubai şirketine verileceğini ancak yine de limanlardaki güvenliğin Sahil Güvenlik ve Gümrük İşletmelerinde olacağına dikkat çekiyor.

 

The New York Times Amerika’da limanların yabancı firmalar tarafından işletilmesi yeni bir uygulama değil daha önce de Çin, Tayvan, Singapur ve çeşitli Avrupalı firmalar tarafından liman işletmeleri devralınmıştı diye yazıyor. Amerika’da limanların Dubai Ports World şirketine verilmesine karşı çıkanlar Ortadoğu’dan teröristlerin ülkeye sızmasından endişe ettikleri için işletmenin Ortadoğulu bir şirkete verilmesini istemediklerini söylüyorlar. ABD başkanı George Bush ise bu teze karşı çıkıyor ve bu durumun ırkçılık tartışmalarını güçlendireceğini ve dünyaya yanlış mesajlar vereceğini savunuyor.

 

/images/100/0x0/55eab1d9f018fbb8f890c8c8İNGİLTERE'DE FİLM GİBİ SOYGUN

 

İngiliz basının manşetlerinde ülke tarihinin en büyük soygun haberlerinden bir var. The Times gazetesi de manşetten verdiği haberde Securitas adlı şirketin deposundan yaklaşık 40 milyon sterlin yani 92 milyon YTL çalındığını yazıyor. Gazete ülkenin güneybatısındaki ATM’lere gönderilen paraların aktarım yeri olarak kullanılan Kent şehrindeki şirket deposunun müdürünün akşam 6 sıralarında evine dönerken polis görünümlü kişiler tarafından arabasının durdurulduğunu ve kaçırıldığını bildiriyor.

 

Aynı saatlerde şirket müdürünün evine giden polis görünümlü çetenin diğer elemanları bu kişinin eşi ve oğlunu da kaçırıyorlar. Şirket müdürünün eşine kocasının bir kazaya karıştığı ve kendileri ile gelmesi gerektiği söyleniyor. Bilinmeyen bir yere götürülen şirket müdürünün silah ile tehdit edildiği ve eğer çete ile işbirliği yapmazsa ailesini de tehlikeye atmış olacağı söyleniyor.

 

Gazete daha sonra çete üyelerinden en az 6 kişinin küçük bir kapalı kasalı kamyonet ile depoya geldiklerini ve yaklaşık 40 milyon sterlini alarak kaçtıklarını yazıyor. Haberde paraların araca yüklenmesinin bir saatten fazla sürdüğüne dikkat çekiliyor. The Times, Bank of England yetkililerinin çalınan paranın 25 milyon sterlin civarında olduğunu açıkladıklarını ancak gazeteye konuşan bir yetkilinin tutarın 40 milyon sterlin civarında olduğunu söylediğini yazıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle